Apple Watch ile EKG Nasıl Çekilir?

Apple Watch ile EKG Nasıl Çekilir?
20 Kasım 2021 11:21 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:19

Apple Watch Series 4 ile hayatımıza giren EKG özelliği birçok Apple Watch kullanıcısı tarafından sıklıkla kullanılan bir sağlık özelliği haline gelmiştir. Kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin ölçülmesine denilen EKG özelliği, kalpte gerçekleşen elektriksel faaliyetin kaydedilmesini sağlıyor. Ancak birçok Apple Watch kullanıcısı bu özelliğin tam olarak nasıl kullanmadığını bilmediği için Apple Watch EKG nasıl çekilir sorusunun cevabını bilmemekte. Eğer siz de Apple Watch’unuz üzerinde EKG ölçümü yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 

  1. Adım: İlk önce bu özelliğin Apple Watch Series 4 ve sonrasındaki modeller tarafından desteklendiğini belirtmemiz gerekiyor. (Apple Watch SE de gerekli sensörler bulunmadığı için EKG ölçüm özelliğini desteklememektedir.) Ayrıca Apple Watch’unuz en güncel yazılımda olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.
  2. Adım: Apple Watch unuzun uygulamlar listesine girmiş yaparak EKG isimli uygulamayı açınız.
  3. Adım: Karşınıza çıkan onay ve bilgilendirmeleri hem Apple Watch hem de iPhone nunuz üzerinde onaylayın ve Devam Et e tıklayın.
  4. Adım: Gerekli onaylamaları tamamladıktan sonra parmağınızı Apple Watch üzerindeki Digital Crown un üzerinde 30 saniye kadar tutun. 30 saniyeninin sonunda EKG çekimi başarıyla tamamlanacaktır. Daha detaylı sonuçlarınızı görmek isterseniz iPhone nunuzdan da sonuca ulaşabilirsiniz.

 

EKG Ölçümünde Gerçekleşen Olaylar

Apple Watch unuz üzerinde yer alan Digital Crown üzerinde parmağınızı tuttuğunuz 30 saniye boyunca kalp ritmi artıya fibrilasyon, düşük veya yüksek kalp atış hızı, sinüs ritmi gibi birçok ölçüm bilgilerini sınıflandırarak sizlere EKG ölçümünüz ile ilgili detaylı bilgileri paylaşıyor. Ayrıca iPhone nunuzda yer alan EKG sonuçları kısmından sonuç PDF belgesini doktorlarınız ile rahat bir şekilde paylaşabilmenize de olanak tanıyor.

Eğer sizin de Apple Watch Series 4 veya daha üst bir modeliniz var ve saatiniz üzerinde Apple Watch EKG ölçümü yapmak istiyorsanız yukarıdaki adımları hızlı bir şekilde uygulayarak EKG izi kolay bir şekilde çekebilir ve detaylı sonuçlarına tek bir tuşla ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.