WiFi6 Nedir? Wi-Fi 6 Gerçekten Bu Kadar Hızlı mı?

WiFi6 Nedir? Wi-Fi 6 Gerçekten Bu Kadar Hızlı mı?
14 Aralık 2021 19:13 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:49

Teknoloji kendini geliştirdikçe yeni nesil uygulamalar ve çözümler de ortaya çıkıyor. Bu son kullanıcıların her koşulda yararına olmaktadır. Wifi 6, WiFi’deki en yeni standarttır. WiFi standartlarının en yeni sürümü 802.11ax’tır (WiFi-6) ve önceki standart olan 802.11ac (WiFi-5) üzerinde bir yükseltmedir. Bu yükseltilmiş standart, Wifi 6, esas olarak uyumlu cihazların (yönlendiriciler gibi) wifi sinyalini daha verimli iletmesi içindir. Bu da hızda önemli bir artış ve kopmalarda da çok önemli bir düşüş sağlar. Bağlandığınız WiFi’yi daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlar. Wifi 6, dünyadaki artan sayıda cihaza yanıt olarak ve birden fazla yönlendiriciye sahip daireler veya açık hava stadyumları gibi yüksek ağ yoğunluklarında performansı artırmak için oluşturuldu. Wifi6 terimi, WiFi Alliance tarafından bir endüstri tanımı olarak ortaya çıktı ve endüstri standardı 802.11ax adı üzerinde tüketici dostu bir isim olarak görüldü.

Wi-Fi 6 gerçekten bu kadar hızlı mı?

WiFi 6 (802.11ax), özelliklerden biri olan daha iyi hız (yükleme ve indirme) ile önceki sürümüne göre yükseltilmiş bir standarttır. WiFi 6, WiFi-5’teki 3,5 Gb/sn’ye kıyasla, birden çok kanalda maksimum 9,6 Gb/sn’lik bir aktarım hızına (indirme hızı) ulaşabilir.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, WiFi 6 yönlendiriciye bağlı tek bir WiFi 6 dizüstü bilgisayarın WiFi5 yönlendiricideki tek bir WiFi5 dizüstü bilgisayardan yalnızca marjinal olarak daha hızlı olacağıdır. WiFi6, giderek daha fazla cihaz bağlandığında ağı geliştirmekle ilgilidir. WiFi 6, genellikle birden fazla cihazın bağlanması ve veri talep etmesi durumunda bile bağlantıları güçlü tutar. Intel’in WiFi6 yeteneklerini tek cümleyle nasıl anlattığını görebiliriz.

Yoğun ortamlarda 4 kat daha iyi çalışır, çok daha yüksek veri indirme hızına (verim) sahiptir, ağ verimliliğini 4 kat artırır, uzun pil ömrüne sahiptir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.