Tiktok Beğenilen Videoları Gizleme

Tiktok Beğenilen Videoları Gizleme
31 Mayıs 2022 11:47 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:23

Tiktok beğenilen videoları gizleme, kişisel eylemlerinin farklı kullanıcılar tarafından görüntülenmemesi adına belirli kısıtlamalar getirmek isteyen kullanıcıların tercih ettiği işlemlerden biridir. Tiktok, son yıllarda giderek popülerleşen içerisindeki içeriklerin ve kullanıcıların sayısının artmasını başaran bir platformdur. Böylesine hızlı bir artış yaşamasında şüphesiz ki gizlilik konusunda sunmuş olduğu bazı özelliklerin de önemli etkisi bulunmaktadır.

Sosyal medya platformlarını kullanan birçok kullanıcı belirli konularda gizlilik özelliklerini kullanarak kendi tercihlerine yönelik olarak değişimler gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilen değişimler Tiktok kullanımları esnasında da uygulanmakta ve kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmektedir. Tiktok açısından bakıldığında gizliliğe yönelik yapılabilecek en önemli değişimlerden biri beğenilen videoları gizleme üzerine olmaktadır. Kullanıcılar çeşitli sebeplerden dolayı beğendikleri videoların diğer kullanıcılar tarafından görüntülenmesinin engellemesini istemektedir. Bu doğrultuda da Tiktok beğenilen videoları gizleme konusu gündeme gelmektedir. Yapılacak birkaç küçük değişiklikle birlikte bu konuya çözüm bulunabilmektedir.

 

Tiktok Beğenilen Videoları Gizleme

Tiktok kullanıcılarının birçoğu gerçekleştirmiş olduğu eylemlerin yalnızca belirli kişiler tarafından görüntülenebilmesi için belirli gizlilik özelliklerini kullanmaktadır. Kullanılabilecek gizlilik özellikleri arasında Tiktok beğenilen videoları gizleme özelliği de yer almaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcının beğenmiş olduğu videoların diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesi engellenmektedir. Özelliğin aktif edilebilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Cep telefonunuzdan Tiktok uygulamasını açınız.
 • Uygulama ekranının alt kısmında bulunan “Ben” isimli butona dokununuz.
 • Ardından görüntülenen profil sayfasının sağ üst köşesindeki üç noktaya dokununuz.
 • Ardından görüntülenen “Ayarlar ve gizlilik” sayfasında yer alan “Gizlilik” seçeneğine dokununuz.
 • Ardından görüntülenen sayfayı aşağıya doğru kaydırınız.
 • Güvenlik isimli bölümün içerisinde bulunan “Beğendiğiniz videoları kimler görüntüleyebilir” isimli seçeneğe dokununuz.
 • Dokunmuş olduğunuz seçeneği “Sadece ben” olarak değiştirerek Tiktok beğenilen videoları gizleme işlemini tamamlayınız.

 

Tiktok Beğenilen Videoları Temizleme

Tiktok kişisel bir sosyal medya platformu olduğundan dolayı kullanıcılar bazı gizlilik seçeneklerini kendi tercihleri doğrultusunda değiştirebilmektedir. Gerçekleşen değişikliklerle birlikte hesap eylemlerini görüntüleyebilen kişiler içerisinden belirli kriterler doğrultusunda tercih yapılabilmektedir. Fakat bu gizlilik seçeneklerinin etkisiz kaldığı bir durum mevcuttur. Özellikle sevgilisi ile aynı hesabı kullanmak durumunda kalan kişiler bu gizlilik seçeneklerinin faydalarından yararlanamamaktadır. Aynı hesabı kullandıkları için tüm eylemleri görüntüleyebilme şansı elde etmektedirler. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda ise uygulanabilecek tek işlem Tiktok beğenilen videoları temizleme olmaktadır. Bu sayede beğenilen video içeriklerinin diğer kullanıcı tarafından görüntülenmesi engellenmektedir. Böyle bir durumdan dolayı işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Cep telefonunuzdan Tiktok uygulamasını açınız.
 • Uygulama ekranının alt kısmında bulunan “Ben” isimli butona dokununuz.
 • Ardından görüntülenen profil sayfasının orta kısmında yer alan kalp simgesine dokununuz.
 • Simgeye dokunduktan sonra beğenmiş olduğunuz tüm videolar görüntülenecektir.
 • Listede yer alan videoları tek tek açınız.
 • Her videonun sağ kısmında yer alan kalp simgesine yeniden tıklayarak beğenilerinizi geri alınız.

Tiktok beğenilen videoları gizleme işleminin yeterli görülmemesi sonucunda temizleme yöntemini tercih eden kullanıcıların dikkat etmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Beğenilen videoların yer aldığı liste yalnızca gizliliği herkese açık olan videoları içermektedir. Gizlilik ayarları değiştirilen ve yalnızca takipçiler tarafından görüntülenebilmesine izin verilen videoları içermemektedir. Kullanıcıların bazıları takip etmediği fakat herkese açık olarak paylaşılan videoları beğenebilmektedir. Belirli bir süre sonra beğenilen videonun yer aldığı hesap gizlilik ayarlarını değiştirerek yalnızca takipçilerin görüntülemesine izin verebilmektedir. Böyle bir durumda kullanıcı, o hesabı takip etmediği için beğeniler listesinde videoyu görüntüleyememektedir. Bunun sonucunda ise gerekli temizleme işlemini yaptığını düşünerek rahatlamaktadır. Fakat belirli bir süre sonra beğenilen videonun yer aldığı hesap yeniden herkese açık bir gizlilik ayarına döndüğünde yeniden beğenilen videolar listesine eklenmektedir. Bunun sonucunda ise temizleme işlemini gerçekleştirdiğini düşünen kişi mağdur olabilmektedir. Bu sebeple herhangi bir olumsuzluk yaşamamak adına ortak bir hesap kullanılmaması önerilmektedir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.