Android’de Bir Resmin Arka Planını Silme Nasıl Yapılır?

Android’de Bir Resmin Arka Planını Silme Nasıl Yapılır?
17 Nisan 2021 00:37 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:09

Android resmin arka planını silme hususunda hizmet veren birçok mobil uygulamanın olduğu bilinmektedir. Bu mobil uygulamalar, arka planı vasıtasıyla görünümü değiştirilmek istenen görsellerde kullanılmaktadır. Görsellerin beğenilmeyen kısımlarından kurtulmaya yaratmaktadır.

Günümüzde görsellerin hatasız olması ve göze hoş görünmesi son derece önemsenmektedir. Aynı zamanda gereksiz ayrıntıları da barındırmaması istenmektedir. Görselin etrafında veya arka planında yer alan gereksiz ayrıntıların temizlenmesi, görselde dikkat edilmesi gereken ana unsurun ön plana çıkması gerekmektedir. Buna yönelik olarak çeşitli çekim yöntemleri kullanılsa da yetersiz gelebilmektedir. Yetersiz geldiği anda da sonradan düzenleme yapma ihtiyacı doğmaktadır. Sonradan yapılan düzenlemeler çerçevesinde görselin ağırlıklı olarak arka planında değişime gidilmektedir. Çekim esnasında istenmeyen arka planların oluşması bu değişimin gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Arka planda değişim yapabilmek adına Android resmin arka planını silme hususunda hizmet veren mobil uygulamalar kullanılmak.

 

Android Resmin Arka Planını Silme – Fotoğraf Arka Plan Silici Uygulaması

Bir görselin hatalarının düzeltilmesi ve daha güzel bir hale getirilmesi için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Başvurulan yöntemlere bakıldığında arka planın silinmesi ve sonrasında yeni bir arka plan eklenmesi ön plana çıkmaktadır. Yeni eklenen arka plan, görselin ana unsurunun daha güzel görünmesini ve daha ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü görsel düzenleme konusunda sıkça kullanılmaktadır. Android resmin arka planını silme hususunda hizmet veren mobil uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaların arasında 100 milyon kullanıcı tarafından indirilen Arka Plan Silici isimli uygulama dikkat çekmektedir. Kolay kullanımı sayesinde başarıya ulaşan uygulama, aşağıda ifade edildiği şekilde kullanılmaktadır.

 • Cep telefonunuzdan veya tabletinizden Google Play Store isimli uygulamayı açınız.
 • “Arka Plan Silici” uygulamasını bulunuz. Uygulamanın üretici firmasının “handyCloset” olduğundan emin olunuz. Uygulamayı cep telefonunuza veya tabletinize indiriniz.
 • Uygulamayı açınız ve ana ekrandaki “Load a photo” butonuna tıklayınız.
 • Görsellerinize ulaşabilmesi için gerekli izinleri veriniz.
 • Düzenlemek istediğiniz görseli seçiniz.
 • Sonrasında görselin boyutlarını belirleyiniz.
 • Boyutları belirledikten sonra “Done” butonuna tıklayınız.
 • Sonrasında arka plan silme hususunda bazı seçenekler açılacaktır.
 • “Auto” ve “Magic” isimli seçenekleri kullanarak otomatik olarak arka planın seçilmesini sağlayabilirsiniz.
 • “Manual” isimli seçeneği kullanarak ise arka planı kendiniz seçebilirsiniz.
 • Silinmesini istediğiniz arka planı belirledikten sonra görseli PNG formatıyla kaydedebilirsiniz.

Android resmin arka planını silme işlemi sonucunda PNG formatıyla kaydedilen görseller, yeni bir arka plan eklenmesi konusunda oldukça kolaylık yaratmaktadır. Alışılan dörtgen biçimindeki görsel boyutlarından kurtulmaktadır. Belirlenen çizgiler çerçevesinde yeni bir görsel boyutuna sahip olarak her türlü arka plana rahatlıkla entegre edilebilmektedir.

 

Android Resmin Arka Planını Silme – PhotoLayers

Elbette bir görselin arka planını silmek yeterli gelmemektedir. Silinen arka planın yerine yeni bir arka planın da eklenmesi gerekmektedir. Yeni bir arka plan ekleme konusunda PNG formatına çevrilen görseller kolaylık yaratsa da harici bir uygulama olmadan arka plan da ekleyen uygulamalar tercih edilmektedir. Bu hususta yine handyCloset firması tarafından geliştirilen PhotoLayers uygulaması kullanılabilmektedir. Uygulama, Android resmin arka planını silme işleminin yanı sıra yeni bir arka plan ekleme işlemini de yapabilmektedir. Uygulamanın kullanımı aşağıda ifade edildiği şekildedir.

 • Cep telefonunuzdan veya tabletinizden Google Play Store isimli uygulamayı açınız.
 • “PhotoLayers” uygulamasını bulunuz. Uygulamanın üretici firmasının “handyCloset” olduğundan emin olunuz. Uygulamayı cep telefonunuza veya tabletinize indiriniz.
 • “Load a photo” butonuna tıklayınız. Sonrasında görselinizi seçiniz. Görselin arka planını siliniz ve kaydediniz.
 • Sonrasında sol üst kısımdaki “Background” boyuna tıklayarak yeni arka planınızı açınız.
 • Yeni arka plan görseli açıldıktan sonra “Add Photo” butonuna tıklayınız.
 • Biraz önce arka planını silerek kaydettiniz görseli seçiniz
 • Seçtiğini görsel yeni arka planının üzerine eklenecektir. Görünümle ilgili ufak tefek düzenlemeleri yaptıktan sonra “Save” butonuna tıklayarak kaydediniz.

 

PhotoLayers uygulaması, Android resmin arka planını silme hususunda tavsiye edilen Arka Plan Silici isimli uygulamayla çok benzer bir görünüme sahiptir. Hatta yeni arka plan eklemeden önce arka planı silme hususunda birebir aynı seçenekler kullanılmaktadır. Bu derece benzer olmalarının sebebi aynı firma tarafından üretilmeleridir.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.