Android Uygulama Yüklerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Android Uygulama Yüklerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
25 Kasım 2020 13:52 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:18

Android Uygulama Yüklerken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Mobil cihaz kullanımının oldukça yaygınlaşması ile birlikte uygulamaların hayatımızın önemli bir parçası haline geldiği görülüyor.

Android uygulamaları insanların hayatının her alanına etki etmeye başladığı görülüyor. Artık insanlar alış verişlerini, banka işlemlerini, müzik dinlemeyi, film izlemeyi hatta sohbet etmeyi Android uygulamalar arayıcılığı ile mobil cihazlarından gerçekleştiriyor. Bu noktada Android işletim sistemi ile İOS arasında güvenlik anlamında çeşitli farklılıklar bulunuyor. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu olduğundan dolayı Google Play arayıcılığı ile isteyen herkes uygulama geliştirebilir ve bunu yayınlayabilir. Fakat İOS’ta böyle bir serbestlik söz konusu değildir. Bu durum beraberinde güvenlik sorununu da ortaya çıkarıyor. Bu sebeple Android uygulama yüklerden dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Çünkü aksi takdirde virüs içeren yada dolandırıcılık amacıyla geliştirilen uygulamaları mobil cihazlarınıza yükleyebilirsiniz.

Güvenilir Android Uygulama İndirimi

Android uygulama indirirken bazı hususlar oldukça önemli oluyor. Çünkü günümüzde mobil cihaz kullanımının artması ile birlikte Android uygulamalar mobil cihaz kullanıcılarının bilgilerine erişmek ve dolandırıcılık amacıyla kullanılabiliyor. Android uygulama indirirken dikkat edilecek hususlar arasında;

  • Uygulama indirilirken listenin üst sıralarında yer alan ve yüksek sayıda indirilmiş uygulamaların tercih edilmesi,
  • Android uygulama indirilmeden önce Google Play’de o uygulama ile ilgili yorumların okunması gerekiyor. Kötü ve olumsuz yorum almış uygulamalardan uzak durulması gerekiyor,
  • Mobil cihazlarda kesinlikle mobil uyumlu bir virüs programının yüklü olması gerekiyor. Bu sayede indirilecek olan uygulamalar çalıştırılmadan önce virüs taramasından geçirilebilir,
  • Bazı uygulamaların boyutunun oldukça yüksek olabileceğinden dolayı cep telefonunu belleğinin kontrol edilmesi ve daha sonra yükleme işleminin yapılması gerekiyor.
  • Android yüklememden önce wi-fi’nin açık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.
  • Android uygulaması indirilmeden önce kullanıcılar kendi cep telefonu modeli sahiplerinin yorumlarını okumalı ve sonra indirme işlemini yapması gerekiyor. Çünkü bazı uygulamalar bazı modellerin daha yavaş çalışmasına ve kasılmasına neden olabiliyor.
  • Uygulama indirildikten sonra güncelleme ayarları için wifi seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Aksi taktide güncelleme geldiğinde telefonunuza bu güncelleme otomatik indirilerek internet kotanızın azalmasına yol açabilmesi yer alıyor.

Tüm bu önlemler sayesinde hem daha güvenli hem de beklenmedik sürprizler olmadan Android uygulaması indirilmesini sağlamış olursunuz.

 

ETİKETLER:
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.