Yazılım 31 ARALIK 2009 / 08:34

Yeni yılda yeni bir gerçeklik boyutu

Augmented Reality 2010'da cep telefonlarında hızla yaygınlaşacak.

Augmented Reality 2010'da cep telefonlarında hızla yaygınlaşacak.


Sanal gerçeklik, bilim kurgunun yıllardır dayanak noktası oldu ve olmaya da devam edecek; ancak 2010 yılında yeni bir gerçeklik boyutu ile karşı karşıyayız çünkü gelecek sene cep telefonlarında yeni bir uygulama olan Augmented Reality hızla yaygınlaşacak.

Zengin gerçeklik olarak bilinen Augmented Reality mobil cihazlara zaten sessizce yerleşti; ancak uzmanlar gelecek sene zengin gerçeklik teknolojisinin patlama yaşacağını düşünüyorlar.

AR olarak kısaltılan zengin gerçeklik, gerçek görüntü üzerine gerçek zamanlı olarak üç boyutlu sanal nesneler ekleyerek, daha doğal ve zenginleştirilmiş bir ortam sağlama teknolojisi aslında. Şimdilik kısmen küçük bir sektör olsa da, Juniper Araştırması AR teknolojisi gelirinin 2014'te 732 milyon dolara ulaşacağını öngörüyor.

AR, mobil operatörlere, akıllı telefonların artan işlevselliği ile GPS, video ve ivmeölçer gibi lokasyon tabanlı uygulamaları birleştirme olanağı veriyor. Zaten iPhone gibi cep telefonları insanların yolunu bulmasını sağlayan lokasyon tabanlı bir teknoloji kullanıyor.

Fütürolojist Ian Pearson bu gibi servislerin seneye patlama yaşacağını öngörüyor. Gelecek sene mobil firmaları AR'dan nasıl para kazanılacağının yollarını ararken, bu sayede bir dizi deneysel servis göreceğimiz kesin gibi görünüyor.