Yazılım 10 MART 2015 / 13:40

Yazılımda performans testinin önemi artıyor

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından her sene hazırlanan Türkiye Yazılım Kalite Raporu yayınlandı.Performans testlerine ve testlerin kurumsal tarafına ağırlık verilen rapor, bu yönüyle teknik konulara odaklanan geleneksel test araştırmalarından ayrılıyor. Raporda kurumsal ihtiyaçlarla ilgili ipuçları ve trendler, test senaryoları, test ortamı ve son dönemin gündem konusu bulut hizmetleri ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Rapor ile ilgili bilgi veren Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, “Gerek uzun yıllardır kullanılan legacy sistemler gerekse mobil uygulamalar, kısacası tüm sistem ve yazılımlar performans artışına ihtiyaç duyar. Çünkü performans artışı demek daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve donanıma daha az yatırım anlamına gelir ve sistemlerin güvenilirliğini artırır. Raporun altıncı sorusu olan ‘Ne kadar süredir kurumunuzda performans testi çalışması yapıyorsunuz?’ sorusuna verilen yanıtlar da bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Yüzde 10’u 5 yıl gibi uzun bir süreyi aşkın olmak üzere, katılımcıların yaklaşık yüzde 90’ının performans testi uyguladığını görüyoruz. Bunu ülkemiz yazılım sektörü açısından sevindirici buluyoruz” diye konuştu.

Katılımcılar, Türkiye Yazılım Kalite Raporu’nda yer alan “Kurumunuzda performans testi gerçekleştirmekten kim sorumlu?” sorusuna yüzde 60 oranında “Test mühendisleri” yanıtını verdi. Yüzde 29’la ikinci sırada yer alan yazılımcıları yüzde 22’şer oranlarla iş analistleri ve performans testi uzmanları takip etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun