Yazılım 02 KASIM 2012 / 15:24

Windows 8 Türkiye'de tanıtıldı

Windows 8 Türkiye'de tanıtıldı

Microsoft Türkiye, Tamer Özmen'in ev sahipliğinde gerçekleştirdiği etkinlikle Türkçe dil desteği ve Türkçe uygulamaları ile öne çıkan Windows 8'i tanıttı.Uluslararası tanıtımı 25 Ekim’de yapılan Windows 8’in yerel tanıtımını 1 Kasım’da gerçekleştirilirken, hızlı ve akıcı yepyeni arayüze sahip Windows 8, kullanıcılara tarz ve ihtiyaçlarına uygun şekilde kişiselleştirilebilen kesintisiz bir deneyim sağlamayı vadediyor.

Kullanıcılar Windows 8’in gelişi ile birlikte 1000’den fazla yeni tablet ve bilgisayar modeli ile tanışacak. Tabletlerin yanı sıra klavyesi takılıp çıkarılabilen, ekranı dönebilen, katlanabilen pek çok farklı form ve tasarıma sahip yeni cihazlar da ilk kez Windows 8 ile hayatımıza giriyor.

Bulutun gücünü etkin biçimde kullanan Windows 8, sunduğu gelişmiş özellikleri ile her cihazdan kişisel bilgilere erişebilmeyi mümkün kılarak hayatı kolaylaştırıyor.

Windows 8’in tanıtım toplantısında konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, şunları söyledi:
“Microsoft Türkiye olarak bireyler ve kurumların hayatını kolaylaştıran yenilikçi teknolojileri ülkemize getiriyoruz. Microsoft dünyasında yeni bir çağın başlangıcı olarak adlandırdığımız Windows 8’de pazara sunulduğu ilk günden itibaren Türkçe olarak kullanılabiliyor.

Windows 8 ile birlikte gelen Windows Mağazası’nda şimdiden birçok Türkçe uygulama mevcut. Windows 8’li cihazlar, Türkiye’nin önde gelen teknoloji mağaza zincirlerinde kullanıcılar ile buluşuyor. Yeni işletim sistemimizin başarısına inanarak Windows 8’li yeni modellerini Türkiye’deki kullanıcıların beğenisine sunan üreticiler ve Windows Mağazası için özel uygulamalarını geliştirmiş olan tüm iş ortaklarımıza teşekkür ederiz.

Windows 8, Microsoft'un bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu en büyük yatırımlardan biri. Yeni işletim sistemi sadece bireylerin bilgisayar kullanım alışkanlıklarında çarpıcı bir değişim yaratmakla sınırlı kalmayacak, dokunmatik kullanım özellikleri, güçlü sistem altyapısı ve yüksek performansı ile kurum ve kuruluşların bilgi teknolojilerine bakışını tümüyle yeniden tanımlayacak.”Son kullanıcılara arzu ettiği esneklik ve keyifli kullanım özelliklerini sunan Windows 8’in, aynı zamanda kurumlara da bu özelliklerden ödün vermeden güvenlik ve yönetilebilirliği sağladığını söyleyen Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, Windows 8'in sunacağı cihaz çeşitliliği sayesinde kullanıcıların bir yandan kendilerine en uygun cihazı seçebilme özgürlüğüne kavuşurken diğer yandan da cihazlarını ister dokunarak isterlerse klavye ve fare ile kullanabileceklerini dile getirdi.

Bilgilerden anında haberdar olmayı sağlayan canlı kutucuklardan oluşan ve kişiselleştirilebilen Windows 8’in yeni önyüzüne resimli parola seçeneği ile de erişilebileceğini söyleyen Altıntaş, piyasaya sunulduktan sonraki ilk yılda Türkiye’de Windows 8’in yaklaşık 3,5 milyon cihazda kullanılmasını öngördüklerini ifade etti.

Bulut gücünden yararlanmayı sağlıyor

Microsoft, Windows 8 ile kullanıcılara bulutun gücünden yararlanabilme imkânı da vadediyor. Kullanıcılar istedikleri takdirde, Microsoft hesabıyla giriş yaparak, tüm ayarlarını farklı cihazlara taşıyabiliyor, bulut üzerinde depolama özelliğini kullanabiliyor, e-postalarına her cihazdan aynı şekilde erişerek iletişim kurabiliyor, takvim ve rehberinde yer alan kişi bilgilerine ulaşabiliyor.

Özetle buluta bağlı olan kullanıcılar Windows 8 sayesinde birçok hizmete istedikleri cihazdan alışık oldukları şekliyle ve her an erişebiliyorlar.Windows Mağazası ile birlikte geldi

Windows 8 ile birlikte içinde binlerce uygulamanın yer aldığı Windows Mağazası’ndan kullanıcılar ücretli ve ücretsiz uygulamaları indirip Türk Lirası ile satın alabiliyorlar. Oyun, finans, medya, iş, sosyal paylaşım ve fotoğraf gibi farklı kategorilerdeki bu uygulamalar arasında şimdiden Türkiye’nin önde gelen markalarının geliştirdiği Türkçe uygulamalar da yer alıyor.

Kullanıcılar isterlerse iki uygulamayı yan yana yerleştirip aynı anda kullanabiliyor. Windows 8, klasik masaüstü uygulamalarını kullanmak isteyenler için de daha gelişmiş bir masaüstü deneyimi sunuyor.

Farklı ihtiyaçlar için farklı sürüm seçenekleri

Windows 8’in kullanıcılara 4 farklı sürümle sunuluyor: Son kullanıcılar için perakende olarak Windows 8 ve Windows 8 Pro, kurumsal kullanıcılara ise Windows 8 Enterprise ile piyasaya çıkıyor. Windows 8 ile birlikte, yeni cihazlarda önyüklü olarak sunulacak Windows ailesinin ARM tabanlı tabletler için geliştirdiği yeni üyesi olan Windows RT de piyasaya sunuluyor.Bunların yanı sıra kurumsal kullanıcılara ise Windows 8 Enterprise ile birlikte Windows To Go, DirectAccess ve BranchCache gibi mobil üretkenlikte yeni fırsatların yanı sıra BitLocker ve AppLocker gibi özelliklerle de uçtan uca güvenlik sağlanıyor.

Windows 8, kullanıcıların en çok önem verdikleri uygulamalara ve içeriklere tek tıkla erişmesine imkân tanıyan, dokunmatik kullanım için geliştirilmiş yeni, hızlı ve akıcı bir “Başlangıç” ekranına sahip.

Windows To Go ile gerçek mobilite

Kurumların önemli ihtiyaçlarından biri olan mobilite ve çalışanların kendi cihzlarını işte kullanma talebi için Windows 8’in sunduğu en büyük yenilik “Windows To Go”.

Kurumların çalışanlarına verecekleri bir USB bellek olan Windows To Go, takılıp çalıştırıldığı her bilgisayarı güvenli bir kurum bilgisayarı haline dönüştürüyor. Böylece çalışanlar tüm şirket uygulamalarına ve dosyalarına güvenli ve şifreli bir VPN bağlantısı ile istedikleri anda, istedikleri cihazdan ulaşabiliyorlar.Yeni bilgisayar çağına yepyeni tasarımlar

Üreticiler şimdiye kadar görülmemiş farklı tasarımlara sahip yepyeni modellerini Windows 8 ile birlikte kullanıcılara sunuyor. Hem eğlenmek hem de çalışmak için tasarlanmış olan Windows 8’li tabletler hafif, son derece hızlı ve daha fazla taşınabilirlik için daha uzun pil ömrüne sahip özellikleri ile dikkat çekiyor.

Windows 8 ile birlikte gelen dönüştürülebilir cihazlar ise bir tabletin stil ve hareketliliğinin yanı sıra klavye takılarak tüm gücüyle bir dizüstü bilgisayara dönüşüyor.

Windows 8’li hepsi bir arada cihazlar ise masaüstü cihazlarına yeni bir güç ve stil katıyor. Tüm bu tasarımlarda 10 saniyenin altında başlama süresi ve dokunmatik ekranlar ile bilgisayarlarda adeta yeni bir çağ yaşanıyor.Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde, Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu 79 liraya indirerek mevcut bilgisayarlarının işletim sistemlerini güncelleyebilecekler.

2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7’li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise www.windowsupgradeoffer.com adresinden sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 liraya Windows 8 Pro'yu indirebiliyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun