Yazılım 02 AĞUSTOS 2012 / 12:20

Windows 8 RTM sürümü kullanıma açıldı

TL simgesi Windows 8'le geliyor

Microsoft yaptığı açıklamayla Windows 8 işletim sisteminin son aşamasının tamamladığını ve RTM sürümünün çıktığını duyurdu. Tamamlanan RTM sürümünde Türk Lirası’nın yeni TL simgesi de yer alan Windows 8, üreticiler için kullanılmaya hazır hale geldi. Bu sayede donanım üreticileri, ürünlerini 26 Ekim 2012’deki Windows 8 tanıtımı için hazır hale getirebilecekler. Windows 8’in RTM sürümünün tamamlanmış olması, hızlı, akıcı ve yeniden tasarlanmış bir deneyim sunan Windows 8’in kod geliştirme sürecinin, müşteri ve yazılım geliştiricilerin ön izleme sürümleri için ilettikleri geri bildirimler doğrultusunda tamamlandığı anlamına geliyor.

Yazılım geliştiriciler Windows Dev Center’ı ziyaret ederek uygulamalarını tasarlamak, geliştirmek ve satmak için ihtiyaçları olan bütün araç ve kaynaklarına erişim sağlayabilecekler. Bunun yanı sıra, son sürümle uygulamalarını ücretlendirip Windows Mağazası’ndan satmak isteyen geliştiriciler de gerekli tüm bilgilere yine Dev Center üzerinden ulaşabilecekler.

Türk yazılım geliştiricilerin milyonlarca kullanıcıya ve kuruma uygulamalarını ulaştırma imkanına kavuşturan Windows Mağazası, yazılımcıların geliştirdikleri uygulamaları sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya sunabilmelerine olanak sağlayacak.

RTM sürümü ile TL simgesi de geldi

Türk Lirası'nın yeni sembolünün duyurulmasından bu yana Merkez Bankası'yla ortak çalışma başlatan Microsoft Türkiye, Windows 8'in son sürümüne TL simgesini de ekledi. İlk etapta Unicode organizasyonuna gerekli başvurular yapılarak yeni sembol Unicode karakter kümesine dahil edilirken, devamında Windows mühendisleri yeni karakteri Windows 8’in içine eklemek için gerekli çalışmalarını tamamladılar. Yeni TL sembolüne Türkçe Q ve Türkçe F klavyelerde AltGr+T tuş kombinasyonu ile ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra yeni sembol sanal klavyede de yer alıyor.

Yazılım geliştiriciler, BT uzmanları ve iş ortakları kapsamındaki bazı özel kullanıcılar, RTM kodlarına erken erişim hakkında sahip olacaklar. Bu çerçevede bazı önemli tarihler ise şunlar:

15 Ağustos: Windows 8 için uygulama geliştirenler MSDN abonelikleri üzerinden Windows 8’in son sürümünü indirebilecek ve Windows Dev Center üzerinden Visual Studio 2012’nin son sürümüne erişim sağlayabilecekler.

15 Ağustos: Kurumlarında Windows 8’i test eden IT uzmanları Windows 8’in son sürümüne TechNet abonelikleri aracılığıyla ulaşabilecekler.

16 Ağustos: Yazılım Güvencesi bulunan müşterilerimiz Windows 8 Enterprise sürümünü Hacim Lisanslama Hizmet Merkezi (Volume License Service Center - VLSC) üzerinden indirebilecek ve Windows 8 Enterprise’ı kurumlarında deneyimleyip yaygınlaştırabilecekler.

16 Ağustos: Microsoft Partner Network üyeleri Windows 8’e erişebilecekler.

20 Ağustos: Microsoft Action Pack Providers (MAPS) için Windows 8’e erişim sağlanacak.

1 Eylül: Yazılım Güvencesi bulunmayan fakat Hacim Lisansı sahibi müşterilerimiz Microsoft Hacim Lisanslama İş Ortakları üzerinden Windows 8 satın alabilecekler.

Tüketicilerin kullanımına 26 Ekim tarihinde sunulacak olan Windows 8, 2 Haziran 2012 öncesinde Windows‘lu bir PC almış olan mevcut kullanıcılar tarafından 79 lira karşılığında yükseltilebilecek. Haziran 2012 sonrasında Windows 7’li bir PC alan kullanıcılarsa 29 lira karşılığında yeni işletim sistemine geçiş yapabilecekler.

26 Ekim öncesinde Windows 8’i denemek isteyenler ön izleme sürümünü bu adres üzerinden indirebilirler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun