Yazılım 27 EYLÜL 2012 / 18:21

Windows 8 Mağazası Türkiye’ye açıldı

Windows 8 Mağazası Türkiye’ye açıldı

Windows 8’in 26 Ekim 2012’de gerçekleştireceği dünya tanıtımı öncesinde, aralarında Türkiye’nin de olduğu toplamda 120 ülkeden hem kurumsal hem de bireysel yazılım geliştiriciler kendi dillerinde uygulama geliştirip Windows 8 Mağaza’da kullanıcılarla buluşturma imkanına sahip olacak.Windows 8 Mağaza’da Türkçe’nin dahil olduğu 37 farklı dilde uygulama yayınlanacak ve ücretli uygulamalarda da TL olarak satınalma yapılabilecek. 26 Ekim’da dünya tanıtımı yapılacak olan Windows 8, ilk Türk uygulamalarının Windows 8 Mağaza’da yer alması için Türkiye’deki yazılım ve uygulama geliştiricileri bekliyor.

Türkiye’de de uygulama mağazası tamamen Türkçe ve Türk Lirası satın alma seçeneği ile pek çok gelir modelini destekleyecek. Geliştiriciler uygulamalarını ücretli veya reklam gelir modeli ile destekli olarak ücretsiz yayınlayabilmenin yanı sıra uygulamayı indirenler için kısıtlı deneme sürümünü de dahil ederek ücretli olarak yayınlayabiliyorlar.

Microsoft Türkiye olarak Windows 8 Mağaza için uygulama gelişticilere uzun bir süredir destek verdiklerini paylaşan Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Yöneticisi Selçuk Uzun, “Kurumlar ve bireyler Windows Mağaza’ da yerlerini önceden alabilmek, uygulamaları ile Türkiye’ de ve dünyada ilk olabilmek için uygulama geliştirme eforlarına çok önceden başladılar. Microsoft Türkiye’ de gerçekleştirdiğimiz 12 etkinlikte 2 binin üzerinde kişi gerçekleştirdiğimiz online ve yerinde eğitimlerle ve uygulama geliştirme sürecinde verdiğimiz teknik destekle uygulamalarını şimdiden hazır hale getirdiler. Bugüne kadar finans, otomotiv, eğitim, eğlence, seyahat gibi birçok kategoride 50’den fazla uygulama Windows 8 Mağaza’da yerini almaya hazırlanıyor” dedi.

Uygulama ve yazılım geliştiriciler Microsoft Türkiye tarafından düzenlenen etkinliklere katılabiliyor ya da www.acikakademi.com/windows8 adresinde yer alan Windows 8 eğitimlerini izleyerek uygulama geliştirme hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Yine aynı adresten güncellenen online kaynaklara erişim yapılabiliyor ve takip edilmesi gereken adımlarına erişebiliyor.

Windows 8 uygulaması geliştirmek neler getiriyor?

Milyonlara ulaşılabilirlik: Windows 8 önümüzdeki sene Türkiye’ de 4 milyonun üzerinde, tüm dünyada ise yüz milyonlarca Windows kullanıcısı ile uygulamanızı buluşturma şansını geliştiricilere sağlayacak.

İlk sırada yer alma: Windows 8 Mağaza’ da fikir ve uygulamalarıyla Türk geliştiricileri ilk ve en ön sırada yer alabilecek.

Microsoft’un desteklerinden faydalanılabilme: Windows 8 çıkmadan ücretsiz eğitim, ücretsiz Windows 8 Uygulama Mağazası üyeliği veücretsiz uygulama kalite testinden faydalanılabiliniyor.

Teknik destek verilmesi: Microsoft Türkiye programınaa kaydolan ve geliştirmeye başlayanlara Microsoft’un duyuracağı tarih ve saatlerde geliştiriciler ister Microsoft ofisinde isterse de ofis/evde sorularına ücretsiz danışmanlık sağlayarak, teşvik ediyor.

Uygulamaların tanıtımı: Geliştiriciler Windows 8 lansmanı öncesi uygulama geliştirip, mağazada yayınladığı taktirde Windows 8 lansmanı esnasında ‘Lansman Uygulamaları’ arasında yer alabilecek.

Windows 8 de uygulama geliştirmek için neler yapılmalı ?

Kayıt: Windows 8 Geliştirici Programına kayıt yapılması (win8.msevents.com adresine giderek şahıs/firma için bir geliştirici profili ve ardından da uygulama için bir uygulama profili oluşturulmalı)

Online Eğitimlere Katılın: Türkçe eğitimlere acikakademi.com/windows8 adresinden erişilebiliyor.

Geliştirmeye hazırlanın: Windows 8 geliştirmek için bilgisayarınıza aşağıdaki ürünlerin kurulması gerekiyor.

Windows 8 geliştirici programına kayıt olun: Windows 8 geliştirici programına win8.msregistration.com adresinden şahıs ya da firma için bir geliştirici profili ve ardından da uygulama için bir uygulama profili oluşturularak kayıt yapılması gerekiyor.

Eğitim ve teknik danışmanlık alın: Programa kayıt yapıldığında Microsoft Türkiye tarafından geliştirilen Windows 8 Geliştirici Kamplarına uygulama geliştiriciler ücretsiz olarak davet edilecek.

Uygulamanızı testten geçirin ve ücretsiz Windows 8 mağaza üyeliğini alın: Uygulamanızı geliştirmeye başladığınızda Yazılım Geliştirme Teknolojileri Yöneticisi Selçuk UZUN ile email yoluyla temasa geçebilirsiniz. Verilecek randevuya uygulamasıyla gelenler, uygulama testleri tamamladığında Windows 8 Mağaza giriş koduna ücretsiz sahip olabiliyor ve mağazaya yükleyebiliyor.

Windows 8 uygulama geliştirmesini tamamlayan kurumlar

Finans Uygulamaları: Garanti Bankası, İş Bankası, Anadolu Hayat Emeklilik, Denizbank, Akbank ve TEB,

Haber ve Hava Durumu Uygulamaları: Ntvmsnbc, NtvSpor, NTV Hava, Hurriyet, Hurriyet Egazete, Habertürk, Sabah, Ahbaber, ATV, TRT Haber, Shiftdelete.net, Milliyet, Chip, dMags Network

Eğitim Uygulamaları: EBA Eğitim Portalı, Sebit VKitap, Periyodik Cetvel, Suyun Analizi, Hayvanlar Dünyası, Yazgeliştir, Açık Akademi, Bayrak ve Ülke Oyunları

Eğlence Uygulamaları: Radyo

Oyunlar: Pepee, Mayın Tarlası, Masalcı

Sağlık Uygulamaları: Acıbadem Sağlık, Dünya Göz

Devlet Uygulamaları: Sağlık Bakanlığı Hemşire Bilgi Uygulaması, Kamu İhale Takip Uygulaması

Eticaret Uygulamaları: Yemeksepeti, Markafoni, Doğan Oto Değerlendirme

Fotoğraf Uygulamaları: Benim Forokitap

Müzik ve Video Uygulamaları: TiviBu, Samsung Smart Sinema, FilmClub, Sinemalar, Ipower

Seyahat Uygulamaları: IBBTrafik, AtlasJet, HMS Tatil, Odeon Tatil, TAV

Yaşam Uygulamaları: Volkswagen Türkiye, Volkswagen Türkiye Ticari, Dedeman Otelleri
YORUMLAR
eren 27 EYLÜL 2012 / 23:50 0 0
değişik bir şey yokmuş bildiğimiz şeyler işte hüriyet milliyet vb..
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun