Yazılım 29 KASIM 2012 / 10:19

Windows 8 hızlı gidiyor

Windows 8 ilk ayda 40 milyon sattı

Microsoft, çıktığı ilk ayda 40 milyon Windows 8 lisansı sattığını duyurdu. Bu, üç yıl önce çıkan Windows 7’ninkinden daha hızlı bir satış anlamına geliyor.Satış rakamı, Apple’ın ve Google’ın mobil işlemlerindeki egemenliğine karşı, dokunma dostu işletim sistemi ile güçlü ama belirsiz bir başlangıç ortaya koyuyor. Windows Finans ve Pazarlama Birimi Başkanı Tami Reller, bir kıyas yapmadı ama 26 Ekim’de piyasaya çıkan Windows 8’in 40 milyon lisans satışı yaptığını, bunun da 2009 sonunda satışa çıkan Windows 7’nin ilk 10 haftadaki satışı olan 60 milyonun üstünde olduğunu belirtti. Reller, nispeten ucuz yenilemeler ve satın alınan yeni makinelerde işleyen yeni yazılım arasındaki Windows 8 lisans satışları dağılımını da net biçimde açıklamadı. Ama büyümenin önemli bir bölümünün yenilemelerden geldiğini ima etti.

“Windows 8 yenileme hızı, Windows 7’nin hızını geçiyor” diyen Reller, Credit Suisse yatırımcı konferansında detayları paylaştı. Windows 8 yenilemesinin maliyeti 40 dolar. Yeni bir PC için ise bu bedel yüzlerce dolar veya tam yazılım paketi için 70 dolar.

Satışların büyük bölümü PC üreticilerine yapıldı

Bu arada bu son veri, 40 milyon kullanıcının Windows 8’e geçtiği anlamına gelmiyor. Satışların büyük bölümü PC üreticilerine yapıldı. Üreticiler, kurumsal satışlarını böyle artırıyor. Teknoloji araştırma şirketi StatCounter’a göre, dünyanın 1,5 milyar PC’sinin yaklaşık yüzde 1’i, yani yaklaşık 15 milyonu aslında Windows 8 kullanıyor.

Reller, Microsoft’un yeni Surface tabletinin satışları konusunda da satış bilgileri paylaşmadı. İlk kendi markalı PC’si ile şirket, iPad ile rekabet etmeyi istiyor. ARM Holdings’in çipini baz alarak tasarlanan ilk Surface, eski Microsoft versiyonlarını çalıştırmıyor. Bir Intel çipinin biraz büyük bir versiyonu olan çip, Windows 8 Pro işletim sistemini çalıştıracak, Office yapısının uygulamaları ile uyumlu olacak ve Ocak ayında pazara sunulacak.

Yeni Windows yöneticisi ilk kez açıklamada bulundu

Reller, bu yatırımcı konferansı ile ilk kez kamuoyu önüne de çıkmış oldu. Başkan Steven Sinofsky’nin beklenmedik bir biçimde iki hafta önce görevden ayrılmasının ardından Reller, Windows birimini yönetecek iki yöneticiden biri olarak görevlendirilmişti. Reller analistlerle yaptığı konuşmada, Windows biriminin, Sinofsky’nin sürpriz ayrılığının üstesinden geldiğini söyledi.

Öte yandan, Microsoft aynı gün yaptığı bir açıklamada geçtiğimiz hafta ABD’de 750 binden fazla Xbox oyun konsolu sattığını, bunda Şükran Günü sonrası, ülkenin en büyük alışveriş döneminin etkisinin büyük olduğunu bildirdi. Ama bu rakam, geçen yılın aynı dönemindeki 960 binlik satışın altında. Bu düşüş, yıl boyu azalan bilgisayar oyun harcamalarının bir sonucu. Çünkü oyunseverler, sıkıntılı ekonomik süreçte harcamalarını azalttı ve ücretsiz online oyunlara yöneldi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun