Yazılım 18 NİSAN 2012 / 17:45

Windows 8’in dört sürümü çıkacak

Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre, Windows 8, Windows 8 Pro, Windows Enterprise ve ARM işlemciler için özel Windows RT sürümü kullanıcılarla buluşacak. Dokunmatik Office yazılımları da RT sürümü ile gelecek.Yeni Windows için geri sayım sürerken, işletim sisteminin dört ayrı sürümünün olacağı açıklandı. Microsoft’un resmi blog sayfalarında yer alan duyuruya göre, Windows 8 standart sürüm olurken, diğer sürümler platformlara göre şekillenecek.

Windows 8 Pro, teknoloji tutkunları ve teknik profesyoneller için tasarlandı. Bu sürüm stadart sürümdeki her şeyi kapsamanın yanında şifreleme, sanallaştırma, bilgisayar yönetimi ve alan adı bağlantısı sunacak. Ayrıca Pro sürümünde Media Center’a ek olarak uygun fiyatla ‘medya paketi’ sunulacak. Sürümde, BitLocker, VHD (sanal sabit disk) üzerinden işletim sistemi yüklemesi, Client Hyper-V ve uzaktan masaüstü depolaması gibi özellikler yer alacak.

Standart ve Pro sürümünün yanında üçüncü olarak Windows RT piyasaya sürülecek. Bu sürüm ise ARM işlemci kullanan PC ve tabletlerde kullanılacak. RT sürümü sistemlerin ‘ince ve hafif’ kalmasını ve daha iyi pil performansı sunulmasını sağlayacak.

Dokunmatik Office uygulamaları da Windows RT ile gelecek

Windows RT sürümünde dokunmatik ekranlara uygun geliştirilen Word, Excel, PowerPoint ve OneNote olacak. Ayrıca WinRT programlama modelinin yakında piyasada olacağı bilgisini veren Microsoft, bu uygulamaları “yeni nesil buluta uyumlu, dokunmatiğe uyumlu, web bağlantılı uygulamalar” olarak tanımladı.

Windows 8 Enterprise, yani kurumsal sürümde, Windows 8 Pro’daki özelliklerin yanında PC yönetimi, gelişmiş güvenlik, sanallaştırma ve işlemlerin dağıtılması yer alacak.

Windows 8'in test sürümüne ulaşmak için http://www.btnet.com.tr/45166-windows-8-teste-cikti.html adresine gitmek mümkün. Tüm gelişmelere ulaşmak için http://windowsteamblog.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2012/04/16/announcing-the-windows-8-editions.aspx [İngilizce] adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun