Yazılım 18 NİSAN 2011 / 16:28

Windows 7 için zaman kazandıran 10 kısayol

Windows 7 ile çok daha hızlı çalışmanın ipuçlarını veriyoruz.Microsoft’un Vista ile yaşattığı hayal kırıklığını kullanıcılarının üzerinden atabildiğini geçtiğimiz günlerde en fazla kullanılan işletim sistemi unvanını alarak ispat eden Windows 7’yi daha verimli kullanmak için aşağıdaki kısayolları kullanabilirsiniz.

1) Ctrl + N

İşletim sisteminde nerede olursanız olun orada klasör yaratabilirsiniz. Bu kısayolu kullandığınızda karşınıza doğrudan isminin oluşturulmasını bekleyen bir klasör çıkacak.

2) Alt + Yön tuşları

Herhangi bir web tarayıcısında Alt ile ileri ya da geri tuşuna basarsanız bir önceki ya da sonraki sayfaya ulaşabilirsiniz.

3) Shift + Sağ Tık

Shift tuşuna basılı tutarak çalıştırılabilir dosyaların üzerine sağ tıklarsanız “başlat menüsünde tuttur” gibi gizli seçenekler karşınıza çıkar. Böylece bir dosyayı taşıyıp menüye bırakmanız gerekmez.

4) Alt + P

Bu kısayol ile önizleme penceresini açıp kapatabilirsiniz. Bu gerçekten fazlasıyla zaman kazandıran bir uygulama.

5) Win + Sayı tuşları

Kısayolu görev çubuğunda yer alan uygulamaları başlatabilmek için kullanabilirsiniz. Örneğin win + 1 yaptığınızda çubukta duran ilk uygulama, win+ 2 yaptığınızda çubuktaki ikinci uygulama çalışacaktır.

6) Win + B

Görev çubuğunun sağındaki gizlenmiş sistem ikonlarını ortaya çıkarır ve yön tuşlarıyla oradaki uygulamayı açabilmenize olanak verir.

7) Win + (+/-)

Kısayol görüntünün yakınlaşıp uzaklaşmasını sağlayacak.

8) Win + X

Bu tuş Windows Mobile Center’ın açılmasını ve araçlar ile ayarlara dizüstü bilgisayar kullanıcılarının doğrudan erişmesini sağlıyor.

9) Win + Yön Tuşları

Win + yukarı bulunduğunuz pencereyi tam ekran yapar. Win + aşağı mevcut pencereyi alta indirir. Win + sol/sağ mevcut ekranı sola ya da sağa taşır.

10) Diğer kullanışlı Win + tuşlar

Win + D: Karşınıza masaüstü gelir

Win + M: Tüm pencereleri aşağıya indirir

Win + shift + M: Tüm indirilmiş pencereleri karşınıza getirir

Win + E: “Bilgisayarım” açılır

Win + L: Bilgisayarı kilitler

Win + R: Diyalog kutusunu açar