Yazılım 13 KASIM 2015 / 12:03

Windows 10'un ilk büyük güncellemesi geliyor

Microsoft, Windows 10'a ilk büyük güncellemeyi bugün yayınlamaya başladı.

Yazılım devi Microsoft'un çiçeği burnunda işletim sistemi Windows 10'a nihayet büyük güncelleme geliyor. Güncelleme, yeni özelliklerin yanı sıra pek çok kolaylığı ve hata düzeltmesini beraberinde getiriyor. Güncellemenin bugünden itibaren cihazlara gönderilmeye başlanacağı söyleniyor.

Gelelim güncellemenin içeriğine. İlk önemli yenilik Başlat Menüsü'nde. Bundan böyle Başlat Menüsü'nde uygulamaları 8 küçük, 4 orta veya 2 geniş canlı kutucuk olarak sıralayabileceğiz. Bu değişimle beraber Başlat Menüsü'ne yerleştirebileceğimiz maksimum uygulama sayısı 512'den 2048'e yükseltildi. Canlı kutucuklara sağ tıkladığımızda açılan menüde de çeşitli geliştirmeler mevcut.

Menülerin renklerini Windows 10 arayüzüne daha uygun hale getiren Microsoft, Windows 10 logosu dahil pek çok yerde artık direkt olarak temamızın rengini kullanıyor olacak. Özellikle pencerelerin üst kısımlarının renginin tema rengine uygun olarak ayarlanması güzel olmuş. Ayrıca kilit ekranındaki arka plan resminin artık perdiyodik olarak değişmesi mümkün hale getirilmiş. 

Windows 10'un yeni güncellemesiyle beraber gelen en güzel yenilik ise aktivasyon bölümünde. Bundan böyle direkt olarak Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 anahtarımızı girerek Windows 10'umuzu aktifleştirebileceğiz. Bildiğiniz gibi Windows 10'a geçiş yapan pek çok kullanıcı, önce eski Windows sürümünün yüklenip sonra Windows 10'a yükseltme yapılması zorunluluğundan şikayetçiydi. Böylece sıfırdan, tertemiz bir Windows kurup eski orijinal ürün anahtarımızla aktifleştirebileceğiz.

Microsoft Edge, bundan böyle cihazlar arasında şifreleri, yer imlerini ve okuma listesi öğelerini senkronize edebilecek. Tüm bunların yanında tümleşik uygulamalarda da çeşitli yenilkler yapıldı.

Yeni güncellemenin birkaç gün içerisinde herkese ulaşması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun