Yazılım 25 HAZİRAN 2012 / 15:44

Winamp 15 yıldır tarzından ödün vermiyor

Winamp 15 yıldır tarzından ödün vermiyor

MP3 denildiğinde belki de akla ilk gelen oynatıcı olan Winamp, 15 yaşına girdi. 10 milyondan fazla kullanıcının tercih ettiği oynatıcı, sade ve basit kullanımını korusa da eskiden sahip olduğu yaratıcı yeniliklerden oldukça uzaklaştı.90’ların ortasında Mp3 formatında müzik dinlemenin yaygınlaşmasıyla birlikte geliştirilen Winamp, çok kısa süre içinde kullanıcıların bir numaralı tercihi haline gelmişti. 1999 yılında üretici firması olan Nullsoft’un AOL tarafından 90 milyon dolara satın alınması, oynatıcı için kötü günlerin başlangıç noktası olmuştu. AOL’un başarısız politikalarının yanı sıra ortaya çıkan yeni yaratıcı rakiplere karşı yenilik sunamayan Winamp, yenilik arayan kullanıcılarının çoğunu yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Buna rağmen, kemikleşmiş olan kullanıcıları çok fazla yenilik sunmaması karşın tarzını koruyan müzik oynatıcıdan vazgeçmediler.

AOL 2010 yılında Android, 2011 yılında ise Mac için çıkardığı uygulamalarıyla mobil cihaz pazarına da giren Winamp, bu konuda çok da başarılı olmuş sayılmaz. Özellikle ortaya koyduğu başarısız uygulama sayfası ve yavaş arayüzüyle kullanıcılarından olumsuz geri dönüşler almıştı.

Gelecekte Winamp hayatına devam eder mi bilemiyoruz ama geçirdiği 15 yılı hak ettiğini söyleyebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun