Yazılım 29 ŞUBAT 2016 / 10:01

WhatsApp, eski işletim sistemlerinden desteğini çekiyor

Ünlü mesajlarşma yazılımı WhatsApp, eski mobil işletim sistemlerine olan desteğini yavaş yavaş sonlandırıyor.

Pek çok kişinin akıllı telefona geçişine sebep olan ve zamanında operatörlerin SMS kazancıyla oynadığı için operatörler tarafından engellenmesi gündeme gelen WhatsApp, hemen her akıllı telefon kullanıcısının vazgeçilmez uygulamalarından bir tanesi. Mesajlaşma maliyetini neredeyse sıfıra indiren WhatsApp, neredeyse tüm mobil platformlarda yer alıyor olmasıyla da dikkat çeken bir uygulama.

Yeni gelen özelliklerin ve yapılan değişikliklerin çok sayıdaki işletim sistemine uygulanması büyük iş yüküne sebep olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Diğer taraftan yeni eklenecek özelliklerin eski işletim sistemleriyle uyumlu olmaması da eskiye yönelik uyum tarafında sorun yaratıyor. WhatsApp, gelecekte sunulacak bazı özelliklerin entegre edilemeyecek olması sebebiyle Nokia S40, Symbian S60, Android 2.1, Android 2.2, Windows Phone 7.1 ve BlackBerry OS işletim sistemlerine olan desteğini kesiyor. Evet, BlackBerry'nin hali hazırda güncel sayılabilecek işletim sisteminden bahsediyoruz. Şirket BlackBerry Priv ile beraber Android'e yelken açarken, WhatsApp de büyük umutlarla hazırlanan BlackBerry işletim sistemini terk ediyor. Böylece BlackBerry cihazların çoğunda WhatsApp güncelleme alamayacak.

WhatsApp'in sunacağı yeni özelliğin ne olduğunu da merakla bekliyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun