Yazılım 02 HAZİRAN 2011 / 18:14

WebOS eninde sonunda HP cihazlara yerleşecek

Hewlett Packard, yakında webOS işletim sisteminin yer aldığı akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve üst sınıf yazıcılar tanıtacaklarını duyurdu. Ayrıca sistemin diğer üreticilere de açılabileceği aktarıldı.Yıllardır donanım üretiminde dünya liderliği yapan HP, yeni CEO’su ile farklı bir yapılanmaya doğru hızla kanat çırpıyor. Dev şirket, webOS ile piyasada yer alarak Microsoft, Google ve Apple’a rakip olmayı hedefliyor.

Aslında donanım olarak bu kadar güçlü bir şirketin iyi bir yazılımla çabucak rekabete dahil olabilir. Zira 2010 yılında şirket, içinde Windows bulunan 65 milyon bilgisayarı piyasaya sunmuştu. HP, yeni işletim sisteminin dağılması için bu denli büyük bir pazarı kendi içinde oluşturabiliyor.

HP CEO’su Leo Apotheker yaptığı açıklamada, Palm’ın satın alındığı sırada şirkete geçen webOS’in eninde sonunda ürünlerinde yer alacağını vurguladı. Yazılımın ilk aşamada Windows’u geride bırakamayacağını ifade eden Apotheker, Windows’un kısa vadede yok olacağını düşünmediklerini bu sebeple önce Windows’ta ardından da bağımsız olarak webOS’u devreye alacakları açıklamasında bulundu. WebOS'un sadece HP ile de sınırlı kalmayacağının sinyallerini verdi.

Kendilerinin Android ve iOS’dan sonra üçüncü sıradaki alternatif olduklarını belirten Apotheker, yarışın kısa mesafede yaşanmadığını, bir maraton olduğunu belirtti ve ekledi: “Önümüzdeki üç dört yılda tamamen farklı bir HP gelişimi göreceksiniz.”

HP, yılda 100 milyondan fazla cihaza webOS yüklemeyi hedefliyor.

D9’da başka neler konuşuluyor?

Nokia CEO’su Stephen Elop, akıllı telefon pazarında yaşanan işletim sistemi savaşlarında Windows Phone seçerek geride kalmadıklarını ifade etti. Savaşın cihazlar üzerinde olmadığına değinen Elop, “Bu bir ekosistem savaşıdır” dedi.

Kupon zengini şirket Groupon, Expedia isimli şirketle yeni bir web sitesi kurarak hotel, uçak bileti, otomobil kiralama, gezi ve tatil aktivitelerinde indirim sağlayacaklarını açıkladı.

Netflix, Hollywood stüdyolarına filmler ve televizyon şovları için yılda 200 milyon dolardan fazla ödeyeceğini, bu ödemelerin de artacağını aktardı. Yine de şirketin abone sayısını her geçen gün artırmasıyla doğrudan internet üzerinden izlenen içerikle kâr etmesi bekleniyor.
ETİKETLER : hp microsoft webOS windows
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun