Yazılım 22 AĞUSTOS 2012 / 14:45

Vodafone 'engelleri kaldıran' uygulamaları ödüllendirecek

Engelli bireylerin hayatında olumlu yönde sosyal değişim yaratmak için çalışan Vodafone Vakfı, engelli ve yaşlı bireylerin yaşantılarını kolaylaştıran mobil uygulamaları ödüllendirecek.Vodafone Vakfı tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ve “dışarıda bırakılanlara ulaşma” misyonu kapsamında, toplumsal hayatın olanaklarından eşit şekilde yararlanamayan engelli ve yaşlı bireylerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik en başarılı girişimleri ödüllendiren Vodafone Vakfı Smart Accessibility Awards için başvuru dönemi başladı.

Tüm Avrupa ülkelerinin katılımına açık yarışma için başvurular 15 Ekim’e kadar devam edecek. İspanya’da gerçekleşecek büyük finale katılma hakkı kazanan girişimciler, 4 kategoride toplam 200 bin euro değerindeki ödül için yarışacak.

Başvuru sürecinin ardından 15 Ekim-9 Kasım tarihlerinde AGE Platform Europe, Avrupa Engelli Forumu, Vodafone Grubu ve Vodafone Vakfı temsilcilerinden oluşturulan jüri tarafından bir ön değerlendirme yapılacak. Aralık ayında yapılacak finallerde ise final jürisi değerlendirmelerde bulunacak. Bu değerlendirmelerde her kategoriden kullanıcı ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan, engelli ve yaşlı bireylerin hayatına en yüksek faydayı sağlayacak 3’er girişimci kısa listeye girme hakkı kazanarak Aralık ayının başında İspanya’da gerçekleşecek büyük finalde, her bir kategori için ödülün 50 bin euro olduğu toplamda 200 bin euro değerindeki ödül için yarışacak.

Sosyal ihtiyaç haritası inceleniyor

Konuyla ilgili konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, günümüzde mobil iletişim teknolojileri içinde, toplumun karşı karşıya olduğu sorunların çözümleri barındırdığını belirtti. Süel, mobil iletişim teknolojileri konusunda 30’u aşkın ülkeden beslenen bilgi birikimine sahip küresel bir şirketin iştiraki olarak, bu büyük potansiyeli ülkede daha fazla bireye ulaştırmak, akıllı telefon devrimini mümkün olan en geniş ölçekte erişilebilir kılmak üzere çalıştıklarının altını çizdi. Bunu uygularken ülkedeki sosyal ihtiyaç haritasını göz önüne aldıklarını söyleyen Süel, sosyo-ekonomik açıdan mobil teknolojilere erişimi kısıtlı birey ve grupların önündeki engelleri kaldırmak istediklerini dile getirdi.

Bugüne kadar engelli bireyleri toplumsal hayata dahil etmek, yaşantılarında yeni kapılar açmak yolunda Türkiye Vodafone Vakfı olarak hayata geçirdiğimiz Düşler Akademisi çatısı altında önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Süel, Smart Accessibility Awards ile bu politikalarını devam ettirmek istediklerini belirtti.

Detaylar için http://developer.vodafone.com/smartaccess2012/home/ (İngilizce) adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun