Yazılım 01 ARALIK 2011 / 18:25

VMworld Snapshot'ta ‘karma bulut’ çözümleri

VMworld 2011 etkinliğinde, kurumsal taraftaki ihtiyaçlar için en uygun çözüm olarak görülen ‘karma bulut’ konsepti ön plandaydı.Bulut bilgi işlem ve sanallaştırma alanındaki en yeni çözümlerini tanıtmak üzere ABD ve Avrupa’da geçtiğimiz aylarda düzenlenen WMworld 2011 etkinliğinin son ayağı Türkiye’de gerçekleşti. VMworld Snapshot adıyla İstanbul’da gerçekleşen etkinliğe yaklaşık 400 kişi katıldı. Yurt dışında büyük ilgiyle izlenen etkinliğin İstanbul’daki ayağında, son dönemde kurumların ajandalarında en üst sıralara yerleşen ve yakın gelecekte iş yapış biçimlerini kökünden değiştirecek olan bulut bilişimdeki son gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı.

Gazeteci Serdar Kuzuloğlu’nun yönetiminde arka arkaya düzenlenen sunumlarla devam eden etkinlik, VMware Türkiye Satış Müdürü Yakup Börekcioğlu’nun sunucu sanallaştırma çözümleriyle yola çıkan VMware’in zaman içinde nasıl bir BT çözüm şirketine dönüştüğünü anlattığı açılış konuşması ile başladı ve devamında şirketin farklı kademelerinden yöneticilerin anlaatımlarıyla devam etti.

Açık bulut ve özel bulut birleşiyor

Etkinlikte görüşme fırsatı bulduğumuz VMware Akdeniz Bölgesi Kıdemli Müdürü Shmulik Antebi, “Biz müşterilerin özel bulutlarını yaratabilmelerini sağlayan çözümler sunan bir şirketiz. Bu çözümlerimiz şirket ihtiyaçlarına göre şekillenebilen, esnek çözümler” dedi. VMware çözümlerinin üç katmandan oluştuğunu söyleyen Antebi, çözümlerin altyapı, uygulama ve son kullanıcı katmanlarını içerdiğini dile getirdi.

Bulut bilişim altyapısına geçiş yapan şirketlerin ağırlıklı olarak özel bulut (private cloud) konseptinde çözümlere ihtiyaç duyduğunu belirten Antebi, bunun yanı sıra açık bulut (public cloud) modelinin gerekli olduğu durumlarda VMware çözümlerinin devreye girdiğini dile getirdi. “Açık ve özel bulut konseptlerini birleştirerek ‘karma bulut’ çözümleri sunma kabiliyetimiz var” diyen Antebi, Türkiye’nin bulut bilişime geçiş ve sanallaştırma çözümlerine yönelme anlamında çok hızlı ilerleyen bir ülke olduğunu kaydetti.

Tüm gün devam eden etkinliğin öğleden sonraki bölümünde düzenlenen paralel oturumlarda da VMware ve VMware iş ortakları, katılımcılara yeni çözümler hakkında detaylı bilgiler aktardı. Katılımcılar VMware’in vSphere 5.0 ve View 5.0 çözümlerindeki yenilikler; vCenter Operations Management Suite, VMware vCloud Director 1.5 ile hibrid bulut kurulumu, vShield 5.0 ile özel bulut güvenliği ve VMware SRM 5.0 ile felaket kurtarma konularında detaylı bilgi edinme olanağı buldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun