Yazılım 01 AĞUSTOS 2011 / 15:50

VMware’ın yeni ürünleri hazır

VMware, ürünlerdeki temel geliştirmeler ile bulut bilişim alanındaki altyapı temellerini güçlendirdi.VMware, VMware vSphere 5 ve kurumların bilgiişlem bölümlerini mevcut yatırımlarını daha etkili kullanacak ve operasyonel esnekliklerini geliştirecek şekilde dönüştürmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiş kapsamlı bulut altyapı teknolojileri paketini duyurdu.

VMware vSphere 5, yaklaşık 200 yeni ve geliştirilmiş özelliğiyle tüm iş-kritik uygulamalar için daha iyi uygulama performansı ve erişilebilirlik sağlıyor, giderek artan veri merkezi kaynak havuzlarının yönetimini otomatik hale getirerek sanallaştırma standartlarını belirlemeye devam ediyor. Şirket VMware vSphere 5 ile birlikte, kurumların bulut ölçeğindeki operasyonlarla sanallaştırılmış kaynaklardan elde edecekleri değeri artıracak VMware vShield 5, VMware vCenter Site Recovery Manager ve VMware vCloud Director 1.5 ürünlerini de müşteriylerinin kullanımına sundu.

VMware Cloud Infrastructure Suite, kurumların ihtiyaç duydukları otomasyon, self-servis ve güvenlik özellikleri ile yüksek oranda sanallaştırılmış ortamlar yaratan akıllı sanal altyapılar oluşturmasına yardım ediyor.

Bulut altyapısının temeli gelişiyor

Dünyanın en güvenilir ve en yaygın sanallaştırma platformu VMware vSphere, VMware’in Cloud Infrastructure Suite’inin temelini oluşturuyor. En geniş sanal ve bulut altyapı ihtiyaçlarına destek olmak için geliştirilen VMware vSphere, büyük ölçekli şirketler, KOBİ’ler, genel bulut servis sağlayıcıları tarafından ve büyüyen sanal masaüstü altyapı pazarının temeli için yaygın olarak kullanılıyor.

VMware vSphere 5, bundan böyle 1 terabyte hafıza ve 32 sanal CPU ile eskisinden 4 kat daha güçlü olan sanal makineleri (VM) destekleyecek. Bu sanal makineler saniyede 1 milyon I/O işleminden çok daha fazlasının yapılmasına olanak sağlayacak. Bu da en yoğun kaynak harcayan uygulamaların bile ihtiyacının ötesinde bir hız anlamına geliyor.

VMware vSphere 5, üç yeni özelliği ile platformun sunucu kurulumu ve depolama yönetiminin aralarında bulunduğu veri merkezi kaynaklarının yönetiminde otomatikleştirilmiş ‘Kur ve unut’ yaklaşımı için akıllı politika yönetimi sunan veri merkezi kaynak yönetimi özelliklerini de genişletiyor. Böylece kurumlar sadece politikaları tanımlıyor ve işletme parametrelerini belirliyor, gerisini VMware vSphere 5 hallediyor. VMware vSphere 5’in yeni Otomatik Kurulum, Profil –Tabanlı Bellek ve Depolama DRS özellikleri 1.000 sanal makineden oluşan bir ortama sahip kurumu, yönetim için harcayacağı bir tam yıllık zamandan kurtarıyor.

Cloud Infrastructure Suite

Tamamı VMware vSphere 5 üzerine kurulmuş kapsamlı teknoloji ürün yelpazesi ile VMware kurumların ihtiyaç duyduğu otomasyon, self – servis ve güvenlik özelliklerini pazara sunuyor. VMware vShield 5, bilgiişlem bölümlerine korunmasız hassas verilerden kaynaklanan riskleri en kısa sürede saptama, çeşitli güvenlik kademelerindeki uygulamaları izole etme ve veri ve uygulamalar çeşitli sanal sistemler arasında dolaşırken güvenlik kurallarını aktarma, aynı kuralları genel bulut içinde de uygulama olanağı veriyor.

vCenter Site Recovery Manager 5, VMware’in kanıtlanmış felaket kurtarma çözümünü bir adım öteye taşıyor ve dahili VMware vSphere kopyalama özellikleri, kurumların korumalı uygulamalarının sayısını aynı bütçeyle iki katına çıkarmasına ve ana ve yedek alanlardaki heterojen depolama konfigürasyonlarını desteklemesine olanak veriyor. Yeni otomatikleştirilmiş geri dönüş ve planlanmış geçiş yetenekleri, kurumların felaketleri önleme amaçlı geçişleri yönetmelerini sağlayacak ve planlanmış bakım aktiviteleri ve veri merkezlerinin birleştirilmesini destekliyor.

VMware vCloud Director 1.5 ise dahili ve harici kaynaklar arasında altyapı hizmetlerini yapılandırmak için yeni self-servis bir model sunuyor. VMware vCloud Director 1.5, bilgiişlem bölümlerinin yeni sunucuları yapılandırması için gereken zamanı ciddi oranda düşürüyor. Yeni ‘Linked Clone’ özellikleri, kaynakları tek bir ekrandan yöneterek yapılandırma zamanını 5 saniyeye düşürüyor ve depolama masraflarını yüzde 60 azaltıyor.

Havuzun avantajları teknolojinin ötesinde

VMware vSphere 5 duyurusuyla VMware, lisanslama modelini de kurumların fiziksel bileşenler ve kapasiteden daha çok tüketim ve değere dayanan “buluta benzeri” bir IT maliyet modelini uygulamasını sağlayacak şekilde geliştiriyor. VMware vSphere 5, daha önce de olduğu gibi CPU başına lisanslanmaya devam ederken, VMware mevcut sunucu başına fiziksel RAM ve CPU çekirdekleri gibi kısıtlayıcı fiziksel özellikleri ortadan kaldırarak bunların yerine tek, sanallaştırma tabanlı toplu sanal hafıza özelliği veya vRAM’i koyuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun