Yazılım 11 MART 2009 / 13:10

Uzaktan göz göze iletişim

Sony’nin yeni video konferans sistemi 3D Telepresence üç boyutlu görüntü hissi ve yüksek çözünürlük (HD) desteği gibi yenilikçi özellikleri beraberinde getiriyor.

Sony’nin yeni video konferans sistemi 3D Telepresence üç boyutlu görüntü hissi ve yüksek çözünürlük (HD) desteği gibi yenilikçi özellikleri beraberinde getiriyor.


Sistemin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Sony IPELA Avrupa Kanal Müdürü Nuno Martins video konferans pazarının dünyada büyüme gösterdiğini belirterek, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde pazarın yıllık ortalama yüzde 18,4 büyüdüğü bilgisini verdi.

Martins Sony’nin 2009’da yüksek çözünürlüklü (HD) video konferans kavramını geliştirmeyi hedeflediğini, standart çözünürlüklü (SD) ürünlerde de fırsatları değerlendirmek ve altyapı çalışmalarına destek olmak istediklerini söyledi. Martins, pazarın yüzde 65’inin IP tabanlı, geri kalanının Dual Mode olarak tanımlanan IP/ISDN uyumlu olduğuna dikkat çekti.

Sony’nin pazarda hem IP, hem ISDN tabanlı, hem SD hem HD uyumlu sistemleri bulunduğunu söyleyen Martins ücretsiz yazılım güncelleme, teknik destek ve tümleşik iletişim hizmetleri ile diğer markalardan farklılaşmaya çalıştıklarını vurguladı.

Martins, TelePresence pazarında ürünlerden çok hizmetlerin gelir getirmeye başladığını belirtti ve kavramın geniş bant bağlantı ihtiyacına dikkat çekti. Martin 2008 yılında TelePresence sistemlerinin finans, otomotiv gibi kurumsal müşterilerin yanı sıra sağlık, eğitim ve kamu alanlarında da ilgi çekmeye başladığını söyledi.

Martins Sony 3D Telepresence sisteminin avantajlarını; ekran önüne konulan polarize cam filtre ile üç boyut hissi yaratması, kullanıcıların göz göze iletişim kurabilmeleri, Full HD görüntü desteği, sunum, toplantı notları gibi verilerin karşılıklı aktarılabilmesi ve kullanıcıların gerçek boyutları ile görüntülenebilmesi olarak sıraladı. Sony 3D Telepresence sisteminde TPT-70 ve TPT-50 kurulum seçenekleri bulunuyor. Sony Video Konferans EMEA Ürün Müdürü Akihisa Obara ise Sony 3D Telepresence sisteminin temeli olan PCS-XG80’in yeni sürümü V2.03 hakkında bilgi verdi. PCS-XG80 V2.03 bir HD Kodlayıcı/Kod çözücü (Kodek) ünitesi, bir HD kamera, stereo ses etkisi için sol/sağ olmak üzere iki mikrofon ve uzaktan kumandadan oluşuyor. Yeni model Full HD (1080/60i) çözünürlüğü destekliyor. Öte yandan sistem düşük bant genişliğinde de en uygun verimi sunacak şekilde tasarlanmış. Sistem Dual Stream desteği sayesinde 720p görüntü ve XGA sunumlar gibi verileri aynı anda aktarabiliyor. Kablolu ve kablosuz ağlarda çalışabilen sistem 6 farklı yerde HD çözünürlükte video konferans yapılabilmesine imkân veriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun