Yazılım 24 AĞUSTOS 2012 / 11:15

Ümraniye depreme akıllı haritayla hazırlanıyor

Ümraniye depreme akıllı haritayla hazırlanıyor

Ümraniye Belediyesi, olası İstanbul depremine Netcad ile yaptığı işbirliğiyle hazırladığı ‘Ümraniye İlçesi Afet Bilgi Sistemi’yle hazırlanıyor.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 13. yıl dönümünde belediyenin internet sitesi üzerinden vatandaşların hizmetine açılan sistem, olası bir afet öncesi gerekli tüm bilgileri “akıllı harita” üzerinden mahalle mahalle vatandaşların bilgisine sunuyor. Olası bir afette Ümraniye sınırları içinde 1 milyon metrekarelik alanda oluşturulacak 14 çadırkent alanı belirlenirken, bu alanda 26 bin çadır kurulması ve toplam 130 bin kişinin barındırılması planlanıyor.

Ümraniye Afet Bilgi Sistemi’nde, afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan-çadır alanları, öncelikli yollar, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, tüm hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri akıllı harita üzerinde belirlendi. Bunun yanı sıra ileri dağıtım ve lojistik destek noktaları, su istasyonları, fırınlar, soğuk hava depoları, tüm kamu kurumları, belediye hizmet binaları, muhtarlıklar, polis noktaları, su vanaları, yangın hidratları, ilk yardım koordine merkezleri, hastaneler, ambulans bekleme noktaları, yaralı toplama merkezleri gibi tüm hayati bilgiler de haritada yer aldı.Ümraniye'de 130 bin kişinin barındırılması planlanıyor

Konuyla ilgili konuşan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, 17 Ağustos depreminin 13. yıl dönümünde Ümraniye için önemli bir çalışmayı vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi. İlçenin, gerek fiziki yapısı ve zemin açısından avantajlı olması, gerekse 2004’den bugüne yapı stokunun büyük oranda yenilenmiş olması bakımından İstanbul’da olası bir depreme en hazır ilçelerden birisi olduğunu belirten Can, akıllı harita sistemiyle bunu iyice pekiştirdiklerinin altını çizdi.

Can, Ümraniye Belediyesi olarak, müdahale ve afet sonrası iyileştirmede ilçemizdeki tüm kurumlarla koordineli çalışmayı sağlamak, kaynakların etkin ve verimli kullanımını sağlayarak afet sonrası can ve mal kayıpları ile hasarları en aza indirmek amacıyla, Ümraniye Afet Bilgi Sistemi’ni hayata geçirdiklerini dile getirdi. Bu sayede vatandaşların olası bir afet öncesi ihtiyaç duyabileceği tüm hazırlıklarla ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabileceğini söyleyen Can, planlamanın kolaylıkla yapılabileceğini vurguladı.

Sistemde olası bir afette Ümraniye sınırları içinde toplam 1 milyon metrekarelik alanda oluşturulacak 14 çadırkent alanı belirlendiğini kaydeden Can, bu alanlarda 26 bin çadır kurularak 130 bin kişinin barındırılmasının planlandığını ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun