Yazılım 20 NİSAN 2009 / 14:27

Turkcell internet kullanmayanı 3G ile tanıştıracak

Turkcell yetkilileri, 3. Telekomünikasyon Zirvesi'nde gazetecilerle biraraya gelerek 3G üzerine değerlendirme yaptı.

Turkcell yetkilileri, 3. Telekomünikasyon Zirvesi'nde gazetecilerle biraraya gelerek 3G üzerine değerlendirme yaptı.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER) Sapanca'da düzenlediği 3. Telekomünikasyon Zirvesi sonrasında düzenlenen sohbet toplantısında gazetecilerle biraraya gelen Turkcell Kurumsal Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener ile Kurumsal Strateji ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, Üçüncü Nesil Mobil Hizmetler ve çağrı sonlandırma ile ilgili soruları yanıtladı.


Turkcell Kurumsal Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, 3G’nin devreye girmesiyle birlikte diğer operatörlerle rekabet yerine internet ile henüz tanışmamış olan kitleye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Yener, "3G ile en büyük hedefimiz bugüne kadar internete girmeyen, görüntülü mesaj dahi kullanmayan kitleyi internet ile tanıştırmak" dedi. Yener, Turkcell’in bu yıl 1,3 milyar dolarlık altyapı yatırımı gerçekleştireceğini ve bu altyapı yatırımının büyük kısmının 3G için kullanılacağının altını çizdi. Akıllı telefonların kullanımının da artacağını söyleyen Yener, "Kısa mesaj, görüntülü mesaj özelliklerine bir de video mesaj yani VMS eklenecek. Böylece video görüntülerin de mesaj yoluyla iletilebilecek. 3G sayesinde bir dakikada gönderilen veriler artık bir saniyede gönderilebilecek" dedi. Yener, 3G ile ilgili ücretlendirmelere ilişkin yöneltilen sorulara ise şu şekilde cevap verdi: "Bu hizmet ADSL’den ucuz olmayacak. Ancak çok büyük bir uçurumda olmayacak. ADSL’den farklı olarak fiyatlandırma internet hızına göre değil, aboneler ne kadar veri aktarmak, ne kadar TV izlemek veya VMS göndermek istiyorsa ona göre bir ücret ödeyecek."


Çataltepe, "Sabit telefonda abone düşüyor ARPU artıyor"


Turkcell Kurumsal Strateji ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, çağrı sonlandırma ücretlerinde son dönemde yapılan indirim ile Turkcell'in çağrı sonlandırma ücretinin 2,68 avro olduğunu, Avrupa Birliği ortalamasının ise 8,55 avro olduğuna dikkat çekti. Çağrı sonlandırma ücretlerinin bir süredir Türk Telekom tarafından şikayet konusu olduğunu belirten Çataltepe, indirim öncesinde Turkcell'in çağrı sonlandırma ücretlerinin yüzde 60, şimdi ise yüzde 70 oranında AB ortalamasına göre ucuz olduğunu ifade etti. Sabit telefonda ise durumun farklı olduğunu belirten Çataltepe şunları söyledi: "Sabit telefonda önceden 19,1 milyon abone vardı. Abone başına düşen gelir (ARPU) 24,1 TL idi. Ancak abone sayısı bu sürede 18 milyona düşmesine rağmen ARPU 24,4 TL’ye yükseldi."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun