Yazılım 18 MART 2009 / 11:34

Türk Telekom oyun sektörüne merhaba diyor

Oyun yazılım şirketi Sobee, Türk Telekom Grubu’nun en yeni üyesi oldu.

Oyun yazılım şirketi Sobee, Türk Telekom Grubu’nun en yeni üyesi oldu.


Dünya oyun sektöründe tanınmış bir geliştirici olan Mevlüt Dinç tarafından 2001 yılında kurulan Sobee şirketinin aileye katılmasıyla Türk Telekom, oyun endüstrisine giriş yaptı. Türk Telekom ve Sobee, Türk oyun pazarının büyümesine ve dünya oyun pazarından Türkiye’nin de önemli bir pay almasına katkıda bulunmayı hedefliyor.


Türk Telekom’un, satın aldığı bilgi ve iletişim şirketlerinin ürün ve hizmetlerinin yurtdışına ihraç edilmesi hedefi doğrultusunda, Sobee’nin geliştirdiği ve yakın zamanda lansmanı yapılacak yeni oyunların Türkiye pazarının yanısıra, bölge ve dünya pazarlarına da sunulması amaçlanıyor. Üç boyutlu, etkileşimli ve çok kullanıcılı oyunlar geliştirilen Sobee’de, gerçek ortam modellemesi ve simülasyonu üzerine de çalışmalar yürütülüyor.


Sobee tarafından hayata geçirilen ve şirketin bu alandaki birikimini yansıtan projelerden biri, gerçek zamanlı ve üç boyutlu etkileşimli harita ve ortam görüntüleme altyapısı geliştirilmesi amacıyla başlatılan ve 2005’te tamamlanan KANAVA. Yüz binlerce kullancısı ile halen yayında olan ve geliştirme süreci devam eden üç boyutlu ve çok kullanıcılı İstanbul oyunu da Sobee’nin önemli projeleri arasında yer alıyor.