Yazılım 24 MAYIS 2012 / 17:56

TestIstanbul test otomasyonu bilincini aşılıyor

TestIstanbul test otomasyonu bilincini aşılıyor

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek TestIstanbul Konferansı bankacılık, telekom, sigorta, finans, reklam gibi üretim ve bilişim sektörleri ile akademisyenler başta olmak üzere tüm dünyadan profesyonelleri bir araya getiriyor.24-25 Mayıs 2012 tarihlerinde Turkcell ve HP sponsorluğunda Ortaköy Feriye Sarayı’nda gerçekleşecek etkinliğe  binden fazla profesyonelin katılımı bekleniyor. Bu yıl "Daha İyi ve Daha Hızlı Bir Yazılım İçin Test Otomasyonu" temasıyla hareket eden etkinlik, Google ve Firefox gibi dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin yanı sıra Dorothy Graham ve Lee Coopland gibi alanındaki uzmanları bir araya getiriyor.

Açılış konuşmasını yapan Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, Türkiye'de yazılım testinin geliştiğini ama sahip olduğu potansiyele bakıldığında hala geride olduğunu ifade etti. Bu potansiyeli açığa çıkarmak için bu konferansları düzenlediklerini söyleyen Yitmen, amaçlarının insanlara test otomasyonunu öğretmek olduğunu vurguladı. Yitmen, insanlar yazılımları test etme konusunda bilinçlenmesiyle birlikte, yazılımların kalitesinin artacağını bunun da iş verimliliğini arttıracağını dile getirdi. İş dünyasının artık test otomasyonunun getirilerinden çok nasıl yapılacağı konusuna eğildiğini söyleyen Yitmen, test otomasyonunun şirketlerde testlerin verimliliğini ve etkinliğini artırdığını ifade etti.

Konferans süresince uluslararası ve yerel konuşmacıların kendi kurumlarından örnekler vererek, test otomasyonu konusunda katılımcıları bilgilendireceğini söyleyen Yitmen, yapılacak canlı sunumlarla test otomasyonunun daha iyi algılanabileceğinden söz etti.

Şirketler yazılım testlerini uzmanlara emanet etti

Koray Yitmen açılış konuşmasında 2012-2013 Yazılım Kalite Raporu'na dair rakamlardan da söz etti. Rapora göre Türkiye'deki şirketlerin yüzde 70'i yazılım testlerini yazılım mühendislerine ve uzmanlara yaptırırken, bu şirketlerin neredeyse yüzde 65'i projelerinin bitiş tarihlerini yazılım test sürelerini hesaba katarak yapıyor. Raporun ortaya koyduğu bir diğer ayrıntıysa şirketlerin yüzde 65'inin yazılım test otomasyonu konusuyla çok yakından ilgileniyor oluşu oldu. Bu durum şirketlerin yazılım testi konusuna ne kadar önem verdiğini doğrular nitelikte.

Şirket mühendislerinin yüzde 30'unun uluslararası yazılım testi eğitimlerine katılmaması dikkat çeken bir diğer ayrıntı olarak göze çarparken, bu eğitimleri alan mühendislerin özellikle daha verimli proje atamaları yapmaları dikkat çekti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun