Yazılım 13 OCAK 2009 / 15:13

Teknoloji üretiminde gözler genç nüfusta

Turkcell Teknoloji bünyesinde gerçekleştirilen basın toplantısıyla insan kaynağına yapılan yatırım ve Ar-Ge çalışmaları aktarıldı.

Turkcell Teknoloji bünyesinde gerçekleştirilen basın toplantısıyla insan kaynağına yapılan yatırım ve Ar-Ge çalışmaları aktarıldı.


Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı ve Turkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yücel Karadeniz’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, NFC (Near Field Communication-Yakın Alan İletişim) ve Mobil Eğitim üzerine geliştirilen çözümlerin demoları yapıldı.


Genç insan kaynağının önemine dikkat çeken Cenk Bayrakdar, bu insan gücünün Turkcell Teknoloji gibi yapılarda kariyerlerini planlamarının kritik olduğunu kaydetti. Bu doğrultuda şirketin insan kaynakları politikalarına değindi.


Türkiye’nin yenilikçilik endeksine göre ortalamanın altında olduğunu ifade eden Bayrakdar, yenilikçiliğin ticari eyleme dönüşmesi anlamında ülkemizin zayıf olduğunu belirtti. Yenilikçilikte gelişme konusunda yine geride olunduğunu kaydeden Bayrakdar, “Avrupa Birliği’yle bu anlamda aramız açılıyor. Bunlar çok iyi göstergeler değil. Bilgi toplumunu oluşturmuş ülkelerde yenilikçilik konusunda daha ileri olduğunu görüyoruz. Ülke bilgiyi kişilerin kullanımına ne kadar sunabildiyse o derece gelişiyor. Bilgi ekonomiye en çok yararı olan unsur. Bilgi ve iletişim teknolojilerine yapılan yatırım, pazarda kendinin üç buçuk katı hareketlilik yaratıyor” dedi.


Bölge operatörlerine deneyim aktarılacak


Türkiye’de bilişim hizmetlerindeki potansiyele işaret eden Bayrakdar, ülkede bu alanda üretimin yeterli olmadığını vurguladı. Türkiye’nim pozitif yönünün yeniliklere açık olan genç nüfusun yarattığı dinamizm olduğunu ifade eden Bayrakdar, “Önemli olan nokta Türkiye’de de değer yaratılması. Bu değeri yaratmak için en uygun alan yazılım. Bizim bu sektörde özellikle KOBİ’lere kazandırabileceğimiz çok sayıda yeni ürün var. Biz bu anlamda Turkcell Teknoloji ile Turkcell’e nasıl güç katıldığını ortaya koyduk. Turkcell olarak bugüne kadar yenilikler yapıyorduk. Ama bu çözümleri satmak gibi bir yaklaşımımız yoktu. Turkcell Teknoloji ile bu stratejik güç yaratan bu çözümleri Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede operatörlere pazarlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun