Yazılım 07 EKİM 2009 / 05:37

Symbian telefon sevkıyatı giderek artıyor

Juniper araştırması Symbian tabanlı telefonların 2014'te ikiye katlanacağını gösteriyor.

Juniper araştırması Symbian tabanlı telefonların 2014'te ikiye katlanacağını gösteriyor.


Juniper Research firmasının yaptığı araştırmaya göre açık kaynak Symbian telefonlarının sevkıyatının önümüzdeki beş yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor. Kurumsal kullanıcıları ve tüketicileri hedefleyen platform, akıllı telefon pazarında güçlü bir rekabetle karşılaşıyor.

Symbian telefon sevkıyatının 2014'te 87 milyondan 180 milyona ulaşması muhtemel. Bu sabit artış Android ve LiMo işletim sistemleri ile birleştirildiğinde ve bu süre içerisinde toplam açık kaynak telefon pazarının 220 milyonu aşması bekleniyor. Tüm bunlara ek olarak, bir işletim sistemi ile çalışan akıllı telefon adedinin 2009'da 106 milyondan, 2014'te 223 milyona çıkması öngörülenler arasında.

Gelişmeler tüm marketin açık kaynak işletim sistemine yöneldiğini gösterirken, Apple'ın popüler iPhone'u aslında özel işletim sistem tabanlı. Akıllı telefon pazarının yüzde 60'dan fazlası açık kaynak işletim sistemi kullanırken, büyük ölçüde özelden açığa doğru bir değişim yönelişi söz konusu.

Açık kaynak işletim sistemine yöneliş, üreticileri yeni ve çekici uygulamalar tasarlamak konusunda cesaretlendiriyor ve mobil telekom endüstrisindeki yenilikler için büyük bir fırsat sunuyor.

Ayrıca araştırma gelecek akıllı telefon pazarının büyüyen payı üzerinde bir yarış olduğunu açıkça gösteriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun