Yazılım 01 AĞUSTOS 2012 / 13:29

Şirketler iş analitiğinin önemini kavramaya başladı

International Data Corporation’ın İş Analitiği Yazılımı 2012-2016 Tahmini ve 2011 Satıcı Payları raporuna göre, dünya çapındaki şirketlerin çoğu SAS iş analitiği çözümlerini tercih ediyor. 

Rapora göre SAS’ın iş analitiklerine odaklanan en büyük tedarikçi olduğu belirtilirken, şirketin ileri analitik segmentinde 2010 yılında yüzde 34,8 olan payını, 2011’de yüzde 35,2’ye yükselttiği ortaya kondu. Şirket, iş zekası araçları, veri ambarı platformları, performans yönetimi uygulamaları, son kullanıcı sorgu-raporlama araçları, veri ambarı oluşturma yazılımı ve tedarik zinciri analitiği konularında da en iyi beş sağlayıcı arasına girdi.

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta da iş analitikleri yazılım pazarının 2011 yılında yüzde 14,1 büyümesi oldu. Bunun yanı sıra 2016’ya kadar yılda yüzde 9,8 bileşik büyüme oranı gerçekleşmesi öngörülüyor.

Konuyu değerlendiren SAS Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Grup Başkanı Jim Davis, işletmelerin uzun yıllar boyunca bilgi teknolojisini maliyet olarak gördüğünü söyledi. Davis, bu algının giderek değiştiğini belirtirken, kurumların analitiğin faydalarını fark etmeye başladığını ifade etti.

SAS iş analitiği çözümlerini kullanan HP ortaya çıkan sonuçlardan oldukça memnun görünüyor. Konuyla ilgili konuşan HP Global Müşteri İstihbaratından Sorumlu Başkan Yardımcısı Prasanna Dhore, kamu verilerinin analizinin proaktif olarak ürün gereksinimlerini karşılamaları için önemli olduğundan bahsetti.

Dhore, bu alanda mevcut ürünlerle ilgili olarak müşteri memnuniyetinin arttığını belirtirken, yine de satışları artırmak için ürünün yeni nesil sürümü için düzenleme yapılabileceğini söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun