Yazılım 18 ARALIK 2012 / 12:38

Şirketler için iş zekası uygulamalarının önemi artıyor

İş zekası uygulamalarının önemi artıyor

Şirketler için etkili kararlar alabilmenin ve gelecekle ilgili verimli öngörülerde bulunmak için iş zekası uygulamaları büyük önem taşıyor. İş zekâsı uygulamaları başarıya götürse de, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgi ve analitiği sağlama konusundaki taleplerinin BT departmanlarının yeteneklerini aştığını düşünen pek çok şirket, denenmiş uygulamalara dayanan kararlar almaktan kaçınıyor.

Teradata’da görev yapan uzmanlara göre, bu boşluğu doldurmanın yolu self servis iş zekâsı ortamı oluşturmaktan geçiyor. Bu tür bir ortam oluşturan şirketler trendleri, zorlukları ve fırsatları belirleme konularında avantaj elde ettikleri gibi, hızlı tepki verme yeteneklerini geliştirerek önemli bir rekabet avantajı da sağlayabiliyorlar.

Teradata’da görev yapan uzmanlar, şirketlerin BT departmanları ile diğer departmanların uyum içinde çalışmasını sağlayacak self servis iş zekâsı için rehber niteliğinde 10 öneri sundular.

Uzmanlar önerilerini şöyle sıralıyorlar:

1. Kullanımı kolay iş zekâsı araçlarının ötesinde düşünün: Araçlara ek olarak, self servis iş zekânızın kullanıcıların ihtiyaç duyduğu veri tipini anlamasının yanı sıra, planlama ve tasarım gerektirip gerektirmediğinden emin olun.

2. BT’nin self servisi izlediğinden emin olun: BT’ye, iş zekâsı çözümleri yoluyla çalışanların nasıl görevlendirildiği ve işbirliği yaptığına ilişkin olarak öngörü ve yönetim sağlayarak, ortamı güvenli kılma, onaylama ve denetleme yeteneği verin.

3. Katılımcı iş zekâsını destekleyin: Bu durum hem çalışanların sonuçları paylaşmalarını hem de veriyi görmek ve analiz etmek için yeni yollar belirlemelerini sağlar. Mevcut iş zekâsı ortamı ile bağdaşan ‘sandbox’ (veri laboratuvarları) gibi teknolojileri kullanın.

4. BT çalışanlarına gereğinden fazla sorumluluk vermeyin: Kullanıcının gereksinimlerine ve niteliklerine dayalı bir ortam oluşturmak için, self servis ve BT’nin ürettiği bilgiler arasında sağlıklı bir denge kurun.

5. Bilgi gereksinimlerini kavrayın ve ona göre plan yapın: Bütün çalışanlarınız kendi raporlarını veya sorgularını oluşturmaya ihtiyaç duymayabilirler.

6. Self servis iş zekâsı bileşenleri için bir başlangıç seti oluşturun: Yüzlerce sabit kodlu raporu değiştirmek ve self servis ortamının otomasyonuna yardımcı olmak için özelleştirilebilir araçları kullanın.

7. Bir yönetim pratiği belirleyin: Self servis iş zekâsı bileşenlerini yönetmek ve deneysel projelerin veri ambarında sürekli devam etmeyeceğinden emin olmak için, iyi belirlenmiş self servis yönetimi kriterlerinin oluşturulması gereklidir. Kriterler, hem iş hem de BT temsilcileri tarafından belirlenmelidir.

8. Veri ambarı ortamının diğer kaynak veri tipleri ile kullanılmasını sağlayın: Diğer veri tiplerine erişmek için veri sanallaştırmayı kullanabilirsiniz. Bu, yakından izlemeyi ve iş yükü yönetimini gerektirebilir. Veriler sonradan veri ambarı kaynaklı olabiliyorsa, gerektiğinde onları da ortama entegre edin.

9. Deneyimsiz BT çalışanlarını iş zekâsı ortamının karmaşıklığından koruyun: Bir BT profesyoneline pratik gelen bir konu, deneyimsiz bir kullanıcıya karmaşık gelebileceğinden, “drop-down” listeler, kullanıcılara iş zekâsı görevlerinde kılavuzluk eden sorular ve iş yükü yönetiminin otomasyonu için self servis portlet’ler gibi özellikleri de işe dahil edin.

10. Maliyetleri izleyin: Yeni bir platform oluşturmak yerine, mevcut bir platforma self servis iş zekâsı özelliklerini ekleyebilirsiniz. Ayrıca SaaS (Servis olarak yazılım), açık kaynak ve giriş seviyesi iş zekâsı aracı ürünlerini kullanmayı da düşünebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun