Yazılım 16 OCAK 2009 / 08:52

Seracılığa SIM kartlı verimlilik aşısı

Ses iletiminin dışında veri iletiminde yoğun olarak kullanılmaya başlanan ve sinyal gönderen cihazlara yerleşen SIM kartlar, seralara da girdi. Bu tanışma, seralara yüzde 30’a varan verimlilik getiriyor.

Ses iletiminin dışında veri iletiminde yoğun olarak kullanılmaya başlanan ve sinyal gönderen cihazlara yerleşen SIM kartlar, seralara da girdi. Bu tanışma, seralara yüzde 30’a varan verimlilik getiriyor.


Antalya - Uygulamasına yeni başlanan Turkcell’in Kodalfo isimli çözüm ortağı ile birlikte hayata geçirdiği bir sistem, seralarda verimliliğin arttırılması önemli katkı sağlıyor. Teknoloji kullanımı ile sağlanan değişimin bir örneği olan sistem, SIM kart taşıyan ana bir ünite ve yeterli sayıda sensörden oluşuyor.


Kodalfo’nun tarım ve hayvancılık üzerine geliştirdiği paket ürünü olan Seramatik adını taşıyan sistemde seranın ısı, nem, ışık, CO2 ve PH verileri ölçülerek, Turkcell altyapısı üzerinden internete ve üretici/çiftçilerin cep telefonlarına iletiliyor.


Sistemde ayrıca seralardaki perde, ısıtma, sulama gibi otomasyonların uzaktan erişilerek kontrolü de sağlanıyor. Üreticilere 860 TL maliyetei olan sistem için Kodalfo’ya 40 TL servis ödemesi yapılırken operatör için de 7-9 TL arası bir bedel ödenmesi gerekiyor.


Yüzde 30 daha verimli üretimTeknoloji Tarım’a ait 400 ton ürün alınan 15 dönümlük bir seraya konulan sistem ile seraya yerleştirilen ve SIM kart taşıyan ufak bir alet ve 3-4 sensör sayesinde “iklim kontrolü” yapılıyor. Nem ve sıcaklığın anlık olarak takip edildiği sistem, kritik değerlere ulaşıldığında ise SMS ve e-mail ile uyarı mesajı gönderiyor.


Seramatik, web üzerinden farklı değerlerle ilgili olarak sorgulama yapılmasına da olanak sağlıyor. Sisitemin kullanıldığı sera sahibi Kemalettin Aksoy, sistem sayesinde kuru ortamda yayılan seralarda görülen virüsün engellendiğini ve böylelikle yüzde 30 verim artışı sağladıklarını ifade ediyor.


Kodalfo şirketinden Iraz Koç ise sistemin ilaç kullanımını da azalttığına dikkat çekerek yaşanan ilaç kalıntıları sorununun da önüne geçildiğini dile getiriyor. Antalya’nın yanısıra Zonguldak’ta halihazırda 10 serada kullanılan sistemin yaprak ıslaklığı gibi değerleri de takip edecek şekilde geliştiridiği de belirtiliyor.


SIM kartlar sesten veri taşımaya yönleniyor. 2020’de veri aboneliği sesi geçebilirSistem ile ilgili olarak gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Turkcell Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, SIM kartı kullanımının farklılaştığını hepsinden ses geçmediğini belirterek SIM kartlarda veri taşımaya geçisin her geçişin her gün yoğunlaştığını belirtti.


Kendilerine ait 37 milyon SIM kart bulunduğunu ancak bunun 1 milyona yakınının ses değil veri abonesi olduğunu ve ileriki süreçte nüfusun 2-3 katı SIM kart sayısına ulaşılabileceğini dile getiren Yener, 2020 yılında veri SIM kartlarının sesi geçebileceğini ifade etti.


Bu doğrultuda SIM kartların veri taşıma kapasitesinin de arttırılacağını da söyleyen Yener, 2009’un sonlarına doğru 256 K’lık, sonrasında 517 K’lık ve 1MB’lık SIM kartlarla tanışılacağını belirtti. Bu uygulamalar ile SIM kartların ölçülen metriksel sayıları başka bir cihaza ilettiğini belirten Yener, “Bu şekilde (machine to machine) makineden makineye farklı iş yapış ve iletilişim modeli ile tanışıyoruz. Farklı cihazlar bu yolla birbirini tetikliyor. Her sektörde farklı şekillerde kullanımı sözkonu. Bu nedenle telemetri çözümleri dediğimiz bu uygulamalar giderek yaygınlaşacak” diye konuştu.


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun