Yazılım 18 MART 2012 / 19:46

SAP rekabet için kolları sıvadı

Alman yazılım üreticisi SAP, önde gelen veri tabanı yazılım sağlayıcısı olmayı hedeflerken, Oracle ile rekabeti de daha üst boyuta taşımayı amaçlıyor. Şirket konuyla ilgili planlarını San Francisco’da, yani Oracle’ın California’da Redwood City’deki merkezine yakın bir noktada, 10 Nisan’da düzenleyeceği konferansta duyuracak. Reuters’in haberine göre, SAP’nin yazılım portföyünde muhasebe, üretim ve ücretler gibi birçok başlıkta yönetimi kolaylaştıran uygulama bulunuyor.

Şirketin yaptığı basın açıklamasında, “Tanımlanmış veri yönetimi portföyünü tanıtacak olan SAP, nasıl önde gelen bir veri tabanı sağlayıcısı olacağını da gösterecek” denildi. SAP, Temmuz 2010’da dünyanın en büyük 4’üncü veri tabanı yazılımı olan Sybase’i satın almıştı. Şirketin eski CEO’su John Chen de, SAP’nin Sybase iş biriminin CEO’su olarak görevine devam etmişti.

Ancak Chen, bu birleşmeden beri fazla ön planda olmadı. Hatta 10 Nisan’daki toplantıda Chen’in bir konuşma yapması da planlanmıyor.

Birleşmeden bu yana, SAP’nin odaklandığı konu Sybase’in mobilite yazılımlarını genişletmek oldu. Ama şirket Sybase’in veritabanı teknolojisini diğer ürünleriyle entegre etme planları hakkında da fazla bir yorum yapmadı.

Veritabanı işinde daha agresif bir hamle yapan SAP, en yakın iki satış ortağı olan IBM ve Microsoft’u da yanına alıyor. IBM ve Microsoft yetkilileri ise SAP’nin bu girişimi ile ilgili şimdilik yorum yapmamayı tercih ediyor.

SAP mobil stratejilerini ele alıyor

Şirket geçtiğimiz yıl özel bir veritabanını HANA ismiyle pazara sunmuş, pazarda iki çeyrek dönemde 160 milyon avro, yani 208 milyon dolar satış rakamına ulaşmıştı. Bu rakamlar, SAP’nin 100 milyon avroluk hedefinin de üstündeydi.

SAP, bir dizi niş uygulamayı hayata geçirmek, şirkete büyük miktarlarda veriyi analiz etmede yardımcı olmak adına bu teknolojiyi kullanıyor. Şirket ayrıca yıl sonuna kadar bu yapıyı iş yönetim uygulamaları için bir veritabanı halinde ulaşılabilir kılmayı hedefliyor. SAP'nin mobil stratejileri konusunda Oracle şimdilik yorum yapmamayı tercih ediyor.

SAP’nin bir biriminin yasadışı olarak milyonlarca Oracle dosyası yüklediği iddiaları nedeniyle SAP ve Oracle arasında yasal sorunlar devam ediyor. SAP’nin Oracle’a 1,3 milyar dolar vermesi gerektiğine hükmeden jüri kararını hakimin reddetmesinin ardından, ikinci davanın Haziran ayında başlaması bekleniyor.
ETİKETLER : hana IBM microsoft oracle sap
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun