Yazılım 23 EYLÜL 2011 / 15:22

SAP Forum 2011’de Kasparov rüzgârı

İş dünyasına yönelik yeni teknoloji ve stratejilerin konuşulduğu SAP’nin bu yılki etkinliği, ünlü satranç ustası Garry Kasparov ile renklendi.SAP tarafından her yıl düzenlenen SAP Forum etkinliği, bu yıl da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda, sektörün önde gelen şirketilerinin ve sektöre damga vurmuş yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirildi. İş dünyasından yaklaşık 5 bin kişiye ev sahipliği yapan ve EMEA bölgesinin en büyük SAP etkinliği olduğu belirtilen SAP Forum 2011, ‘En iyi hamle’ sloganıyla taşınabilirlik, bulut bilişim ve bellek içi bilişim başlıklarını ön plana çıkarırken, aynı zamanda satranç dünyasının ünlü ismi Garry Kasparov’u da ağırladı.

Açılış konuşmasını yapan SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker, 2015 yılında 1 milyar kişinin hayatına SAP çözümleri ile bir şekilde girmeyi hedeflediklerini ve bu hedefin gerçekleşmesinde bulut bilişim, mobilite ve bellek içi teknolojilerin çok önemli roller oynayacağını söyledi. Bugün, dünya çapında 5,2 milyar cep telefonu abonesinin SAP çözümleriyle iletişim kurduğuna ve dünya nüfusunun yüzde 74’ünün SAP çözümleri üzerinden mesajlaştığına (SMS) dikkat çeken Yeker, “Günümüzde şirketler başarıya ulaşabilmek için yüklü veriler ile başa çıkabilmek ve bu verilerden rakiplerinin önüne geçmelerini sağlayacak stratejiler geliştirmek gibi mucize gerektiren bir durumla karşı karşıya. İş dünyasında bilgiye hızlı erişim, yapılan her hareketi öngörebilmek ve en doğru stratejilerle en iyi hamleyi yapmak artık çok daha büyük önem taşıyor” dedi.

[caption id="attachment_35037" align="alignleft" width="199" caption="Satranç ustası Garry Kasparov düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'de bilişim sektörü, ekonomi ve satranç ile ilgili değerlendirmelerde bulundu."][/caption]

Kasparov’dan yöneticilere

Yeker’in yaptığı açılış konuşmasının ardından SAP Forum 2011’in ilk saatleri Garry Kasparov’un sunumuyla devam etti. Strateji geliştirme üzerine yaptığı konuşmada efsane isim, kendi oyun stratejileri ve düşünce yapısından yola çıkarak SAP’nin inovatif çözümler geliştirme konusundaki kararlılığını ve HANA gibi veri analizini saniyeler bazında gerçekleştiren ileri teknoloji çözümleri değerlendirdi. Kendisinin de saniyeler içerisinde veri analizi yaparak doğru hamleyi tespit ettiğine ve inovatif bir bakışla oyunu kazanacak hamleyi yaptığına dikkat çekti. SAP çözümlerinin düşünce hızına ulaşmasıyla teknoloji dünyasında yeni bir çağın başladığını söyleyen Kasparov, SAP çözümlerini kullanan kurumların rekabette diğer kurumların önüne geçeceklerine inandığını da söyledi.

SAP HANA ön plandaydı

Düşünce gücünde analiz yapma imkanı veren ‘in-memory’ (bellek içi) teknolojisiyle ön plana çıkan HANA (High-Performance Analytic Appliance - Yüksek Performanslı Analitik Aracı) adlı çözümü, ‘tüm şirketleri 2015’e taşıyacak stratejik bir yenilik’ olarak değerlendirildi. Forum’da, rekabette öne geçmenin ve başarıya ulaşmanın yolunun şirket altyapısını zamanla yarışabilecek şekilde ‘mobilite’ ve ‘bulut bilişim’e uyarlayarak yenilemekten geçtiğine dikkat çekildi. SAP, etkinlikte şirketlerin bu ağır veri yüküyle başa çıkmalarını sağlayan ve hatta bunların anlık analizini yapabilen çözümleri de iş dünyasıyla tanıştırdı.

Türk iş dünyası yeni TTK’ya hazırlandı

Farklı sektörlere yönelik mobil uygulamaların gelişimine odaklanan etkinlikte yeni Türk Ticaret Kanunu da masaya yatırıldı. 2012 yılı Temmuz ayına kadar gerekli yasal düzenlemeleri yapmakla yükümlü kurumlara rehberlik eden sunumlar, katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi. Şirketlerin yasal düzenlemelere nasıl uyum sağlayacakları ve kârlılık baskısını nasıl yöneteceklerinin anlatıldığı SAP Forum 2011’de ayrıca, üst düzey yöneticilerin iş dünyasındaki güncel gelişmeleri yorumladıkları ‘Patronlar Konuşuyor’ ve teknolojik gelişmelerin tartışıldığı ‘Projeler Mercek Altında’ gibi oturumlar da katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun