Yazılım 13 AĞUSTOS 2010 / 14:21

RIM'den son dönemde yaşanan olaylara dair açıklama geldi

Şirket, Blackberry için ülkelerle yaşadığı problemler konusunda kamuyonu bilgilendirdi.

Şirket, Blackberry için ülkelerle yaşadığı problemler konusunda kamuyonu bilgilendirdi.


Research in Motion'ın (RIM) en önemli mobil cihazı BlackBerry'lerin iletişim içeriklerini özel şifreleme yöntemleriyle gizlemesi aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Hindistan, Endonezya ve Lübnan'ı konuyla ilgili soruşturma açılmasına taşımıştı. Telefonlarla iletişim sağlanmasının önüne geçilme düşüncesinin de ötesine geçerek telefonların yasaklanması gündeme gelmişti.

RIM konuyla ilgili bir bilgilendirme mektubu yayınladı. Elimize ulaşan mektupta müşterilerin kişisel güvenlikleriyle ilgili endişe edilmemesi gerektiği belirtildi. Mektupta, devletlerle gerçekleştirilen gizli görüşmelerin açıklanamamasına rağmen ağ sağlayıcıların yasal erişim çerçevesinde verilen tüm hakları, kesin çizgilerle ayırdığını belirtiliyor.

RIM'in Müşteri Bilgilendirme Mektubu'nu aşağıda bulabilirsiniz.

"RIM olarak, Hindistan Hükümeti tarafından bugün yayınlanan açıklamaya cevaben ve 2 Ağustos tarihinde yayınlamış olduğumuz Müşteri Bilgilendirme Mektubu'na ilave olarak müşterilerimizi tekrar bilgilendirmek isteriz.

RIM; devletlerle gerçekleştirdiği gizli ve yasal görüşmeleri ifşa edemediği gibi, müşterilerine, yasal ve ulusal güvenlik gereksinimlerini karşılarken vatandaşların ve kurumların hukuksal ihtiyaçlarını da koruma çerçevesinde devletlerle mümkün olduğunca işbirliği içinde olmaya çalıştığının güvencesini vermektedir.

RIM, ağ sağlayıcılarına "yasal" erişim çerçevesinde verilen tüm hakları, aşağıda yer alan 4 maddede belirtilen keskin bir çizgi ile ayırmıştır.

1. Ağ sağlayıcılarının yetkinliklerinin, devletlerin yasal gözetimi ve hukuki kuralları çerçevesinde belirlenen yasal erişim ve ulusal güvenlik gereksinimleri ile sınırlı olması.

2. Ağ sağlayıcılarının yetkinlikleri, teknoloji ve satıştan bağımsız olmak zorundadır. BlackBerry müşteri hizmetlerine erişim hakları, operatörlerin ve kural koyucuların RIM'in rakipleri veya benzer iletişim teknolojisi firmalarına zorunlu koştuğundan daha fazla olamaz.

3. BlackBerry Kurumsal Sunucu müşterileri için güvenlik mimarisinde herhangi bir değişiklik yoktur. Çünkü söylentilerin aksine, söz konusu güvenlik mimarisi tüm dünyada aynıdır ve RIM müşterilerinin kriptolama anahtarlarını sağlama yetisine sahip değildir. RIM'in bu konumunun altında yatan sebebi, güçlü kriptolamanın uluslararası işleri almak ve sürdürmek için her ülkede temel bir ticari gereklilik olmasıdır. Ayrıca benzer güçlü kriptolama, kurum ve devlet iletişimini korumak amacıyla hem kablolu hem de kablosuz ağlardaki geleneksel Özel Sanal Ağ'larda (VPN) yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

4. RIM yasal erişim gereksinimleri için, ülkelere özel anlaşmalar tanımayan, tutarlı bir global standart sürdürmektedir."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun