Yazılım 23 HAZİRAN 2011 / 15:10

Red Hat bulutlara yükseldi

Kurumsal alana hizmet veren Linux dağıtıcısı Red Hat bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 28 oranında büyüme kaydetti.Kurumsal alanı hedefleyen Linux işletim sistemlerinde yüzde 86’lık pazar payına sahip olan ve dünya çapında 550 bin müşterisi bulunan Red Hat, yeni mali yılın ilk çeyreğini yüzde 282lik bir büyüme ile kapattı.

Bu oranın şirketin beklentilerinin çok üstünde olduğunu belirten Red Hat CEO’su Jim Whitehurst, şirketin net kârını ise 32,5 milyon dolar olarak açıkladı ve geçtiğimiz yıl bu rakamın 24,1 milyon dolar olduğunu hatırlattı.

"Bulut donanım satışını azalttı"

Whitehurst, şirketlerin BT harcamalarında yakın zamanda köklü bir değişim yaşandığını ve bulut bilgi işlem ve sanallaştırmanın anahtar noktalar haline geldiğini belirtti. Whitehurst, “‘Bulut’un en güzel yanı çok fazla donanım satın alınmasını gerektirmemesi” dedi.

Whitehurst’a göre Rad Hat’in başarısı, kurumsal müşteriler BT altyapısını terfi ederken kendisini iyi bir noktada konumlandırması ve müşterinin ihtiyaçlarına yönelik sağlıklı çözümler sunabilmesi.

Red Hat kısa birkaç ay önce yaptığı açıklamada, büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşündükleri Türkiye’de bu yıl yüzde 25 oranında büyümek istediklerini açıklamıştı. Ayrıca 2010 yılında 909 milyon dolar ciro elde eden şirket, 2011 yılı için 1 milyar doların üzerinde bir ciro hedeflemişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun