Yazılım 14 EYLÜL 2011 / 15:37

PC kullanıcılarının yarıya yakını yasadışı yoldan yazılım ediniyor

Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki rakamlar daha da kötü görünüyor.Kişisel bilgisayar kullanıcılarının yazılım korsanlığı ve fikri mülkiyet hakları konularındaki davranış ve tutumları konusunda bugune kadar yapılan en kapsamlı araştırmanın sonuçlarına gore, PC kullanıcılarının yaklaşık yarısı – yüzde 47’si – yazılımlarını çoğu zaman, hatta her zaman yasa dışı yollardan elde ederken gelişmekte olan ekonomilerde bu rakamlar çok daha yüksek seviyelere ulaşabiliyor.

Business Software Alliance (BSA) adına araştırmayı gerçekleştiren Ipsos Halkla İlişkiler şirketi 32 ülkedeki yaklaşık 15 bin PC kullanıcısıyla temasa geçti. Araştırma kapsamındaki her ülkede 400 ile 500 arasında yüz yüze veya online görüşme gerçekleştirildi.

Araştırma bulgularına göre gelişmekte olan ülkelerdeki bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu – bir program için tek bir lisans satın almak ve bunu birçok makinaya kurmak veya P2P (peer-to-peer) ağlardan programlar indirmek gibi - yasadışı yollardan düzenli olarak yazılım edinirken bir taraftan da fikri mülkiyet ilkelerini desteklerini ifade ediyor.

Çin, araştırmaya dahil edilen ülkeler arasında PC kullanan nüfus içerisinde korsan yazılımları düzenli kullananların oranı açısından ilk sırada yer alıyor. Çin’in ardından Nijerya, Vietnam, Ukrayna, Malezya, Tayland, Endonezya, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Meksika geliyor.

Yasadışı yöntemler kullanıcılar tarafından yasal zannediliyor

Araştırma sonuçlarına göre gelişmekte olan piyasalardaki yazılım korsanlarının önemli bir çoğunluğu yazılım edinmenin tipik yasadışı yollarınının aslında yasal olduğunu zannediyorlar. Aynı zamanda bu kişiler korsanlığın yaygın olması nedeniyle yakalanma ihtimallerinin de düşük olduğuna inanıyorlar.

Kritik bir nokta ise dünya genelinde iş hayatında karar alma konumlarında bulunan birçok kişinin de diğer bilgisayar kullanıcılarıyla benzer düşüncelere sahip olması.

BSA Başkan ve CEO’su Robert Holleyman, geçen yıl çalınan 59 milyar dolar değerindeki yazılım ile yüz milyonlarca hırsızın var olması gerektiğini ifade etti ve ekledi: “Durum açık: yazılım korsanlığını azaltmanın yolu iş dünyasını ve bireyleri nelerin yasadışı olduğu konusunda eğitmekten ve fikri mülkiyet yasalarıyla ilgili yaptırımları artırarak piyasaya caydırıcı sinyaller vermekten geçiyor.”

Ed: Bize göre daha uygun fiyatlarla tüketiciye yazılımları sunmak da bir çözüm getirebilir. Örnek olarak da Apple'ın kurduğu ekosistem gösterilebilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun