Yazılım 20 OCAK 2011 / 14:26

Pardus 2011 tam sürümüyle yayımlandı

Pardus 2011'in tam sürümü yayımlandı

Açık kaynak dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pardus, Pardus 2011’in kararlı sürümünü yayımladı. 2003 yılında TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) bünyesinde, bir olurluk ve planlama projesi olarak başlayan Pardus projesinin en son halkası olan Pardus 2011’in tanıtım gecesinde geliştiriciler ve çok sayıda kullanıcı bir araya geldi.

Mekâna yerleştirilen bilgisayarlarda kullanma fırsatı bulduğumuz Pardus 2011 kullanıcılara sade ekranlar sunmanın yanında artık daha enerjik görseller kullanıyor. Kullanıcı geri dönüşlerini hızla alarak çözümler geliştirilebilen sistemin tamamen ‘Türkçe’ olması en başından beri büyük avantaj sağlıyor.Geliştiricilerden aldığımız bilgiye göre, masaüstü ayarlarının kolayca yapılandırılmasına yardımcı olan ve ilk günden itibaren Pardus'un en beğenilen uygulamaları arasında yer alan ‘Kaptan’ yeni sürümle birlikte otomatik olarak sistemdeki kameraları tanıyarak, kullanıcılara sisteme ilk girdiklerinde değişik uygulamalarda profil fotoğrafı (avatar) olarak da kullanabilecekleri bir hatıra fotoğrafı çekmeyi öneriyor.

Birbirini yedekleyen disklerle daha kararlı çalışma ortamı sağlayan RAID teknolojisi yeni sürümle birlikte sade bir arayüzle ev kullanıcıları için de kullanılabilir hale geldi.64bit ve 32bit olmak üzere iki ayrı işlemci, kendi olanaklarına uygun derlenmiş sistemler çalıştırarak daha yüksek verim sunuyor. 64 bit altyapısı, TÜBİTAK’la düzenlenen ortak bir proje kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından geliştirildi. Projeyi hayata geçiren üç genç üniversiteli bugün birer BİLGEM çalışanı oldu.Pardus LibreOffice ile daha da özgürPardus, açık kaynak dünyasının sunduğu en önemli avantajlardan esneklik ve güvenlik gibi özellikleri Pardus 2011 sürümünde de koruyor. Pardus 2011’de göze çarpan en önemli yeniliklerden biri ise, OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen LibreOffice'in tercih edilmesi. Pardus, LibreOffice'i kullanacağını açıklayan ilk Linux dağıtımlarından biri oldu.

Pardus 2011’de daha çok donanım desteği ve iyileştirilmiş kullanım kolaylığı gibi yeniliklerin yanı sıra, Türkçe yazım denetimi desteği, virüs gibi art niyetli yazılımlara karşı güvenli yapısı, programların kurulu gelmesi gibi beğenilen özelliklerini sunmaya devam ediyor.İlk günden beri bir çok dilde destek veren Pardus'a, 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca da eklendi.Akıllı telefonlardan sonra masaüstü işletim sistemlerinde de yaygınlaşan tek tuşla program kurma olanağı Pardus'ta TÜBİTAK tarafından geliştirilen PiSi ile ilk günden bu yana ilgi çeken özelliklerden biri. Pardus 2011, kurulumla birlikte gelen yüzlerce uygulamaya ek olarak PiSi depolarında, Skype, Google Chromium, VLC’nin de aralarında olduğu 3500'den fazla uygulamayı kullanıcılarına sunuyor.

Pardus 2011 ile tanışmak ve daha fazla bilgi için;www.pardus.org.tr www.ozgurlukicin.com

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun