Yazılım 05 OCAK 2011 / 08:11

Otomobiller de akıllanıyor

Toyota, Ford, BMW gibi büyük markalar özel uygulamalarını birer birer tanıyor.

Toyota, Ford, BMW gibi büyük markalar özel uygulamalarını birer birer tanıyor.Otomobillerde uygulama ve akıllı telefon bağlantılarına hazır olun, zira otomobil devleri yeni özelliklerden bahsetmeye başladı bile. Toyota, Pandora internet radyonun yeni arabalarının bazılarında Enture Multimedia System içinde yer alacağını açıkladı. Enture sistemi, Ford'un SYNC sistemine karşılık geliyor dersek yanılmış olmayız. Her iki platform da şoförlere radyo ya da navigasyon uygulamalarını sesleriyle kontrol etme imkanı tanıyor.

Toyota Entune aracın ön panelinde dokunmatik ekranda hizmet verecek. Pandora'nın yanı sıra, OpenTable, iheartradio, MovieTickets.com ve Bing gibi uygulamaları içerecek. Enture, diğer birçok araç içi sistemde bulunmaya başlayan navigasyon özelliğini de barındırıyor.

Ford ve Toyota'nın başını çektiği mobil uygulamaların bütünleştirildiği araç sistemleri şimdiden ses getirmeye başladı. Ford'un SYNC sisteminde yer ala uygulama sayesinde iPhone kullanıcıları henüz araçlarına binmeden trafik bilgilerini alabilirken, farklı yol seçeneklerine göz atabiliyor.

Otomobiller akıllı telefonlarla senkronize çalışacak

Toyota'nın Enture uygulaması henüz piyasaya sürülmedi. Ancak bu uygulamanın da akıllı telefonlarla birlikte çalışacağı şimdiden biliniyor. Enture'un iPhone, Android ve BlackBerry telefonlarda da çalışacağı açıklandı.

Toyota ve Ford dışında bu tür akıllı uygulamalara giren başka otomobil şirketleri de bulunuyor. Örneğin BMW ve Tesla da, otomobiller ve telefonları birbirine bağlayan yongaları üretmesi için Nvidia ile anlaştı.

Görünen o ki, otomobiller ve akıllı telefonlar arasındaki bağlantılar hızla artacak. Bu konuda uygulama geliştirenler öngörülü oldukları taktirde bu işten kârlı çıkabilir.