Yazılım 08 MAYIS 2012 / 15:25

Oracle-Google davasında jüri kararsız tutumunu sürdürüyor

Oracle ve Google arasındaki telif hakkı kavgası jüri üyelerinin Google’ı ‘kısmen’ suçlu bulmasıyla yeni bir boyut kazandı. Buna rağmen Google’ın telif hakları yasasına göre tamamen aykırı davranmaması konuyu karmaşık hale getirdi. Konuyu başa alıp irdelersek olay, Oracle’ın Java’nın patent haklarını almasına dayanıyor. Bilindiği üzere pek çok cep telefonu üreticisi, Android işletim sistemini kullanıyor. Java patentleri sahip olan Oracle, Google’ın Android sisteminde kendi programlama dilinden yararlandığını ileri sürerek Java Programlama dilini ilgilendiren fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Konuya değinen yazılım uzmanları, davanın ciddi bir emsal yaratabileceğini belirtirken, davanın sonucuna göre Android, Mac OS, Windows, iPhone ve diğer tüm platformlardaki uygulamaların en azından yeni lisans düzenlemeleri ile yeniden piyasaya sunulması gerekebileceğini söylüyorlar.

Java kodlarında ihlal var

Bugüne dönecek olursak, jüri verdiği kararla Google’ın Android içinde bulunan Java kodlarında 9 satırı ihlal ettiği sonucuna vardı. Bu sonuçla Oracle, Google’dan tazminat alamasa da, Google’ın kanuni harcamalarını karşılamasını talep edebilecek.

Davadan sonra konuşan hakim, şu ana kadar telif haklarını ihlal eden net bir durumla karşılaşmadıklarını belirtirken, adil kullanım savunmasının geçerliliğini koruduğunu dile getirdi.

8 hafta sürmesi beklenen duruşmalarda, jüri davanın Java patentlerinin ihlali ile ilgili ikinci kısmını dinleyecek. Oracle, Java Programlama dili ile ilgili ihlaller olduğunu konusunda ısrarcı tutumunu sürdürürerek Google’dan 1 milyar dolar tazminat talep ediyor. Android'in ücretsiz şekilde paketlere eklenmesiyle kendilerinin cep telefonu üreticilerinden Java için lisans ücreti talep etme olasılığını ortadan kaldırdığını öne süren Oracle, Google’ı yazılım geliştiricilerin Java ile uyumlu kod yazmasına olanak veren uygulama arayüzleri dolayısıyla suçluyor.

Bu durumun sürmesi durumunda Google’ın Play üzerindeki bir çok uygulamayı tekrardan programlaması kaçınılmaz görünüyor. Google ise bu arayüzlerin olmaması durumunda Java’nın içi bomboş bir yapıya kavuşacağını belirtiyor.

Eski bir Google yöneticisi olan Dan Crow, davaya konu olan arayüzlerin bilgisayar programlarında da kullanıldığını, Android telefonların da bu sayede ekranlarındaki özelliklere ulaştığını dile getirdi. Crow, mevcut yasal anlaşmazlıkların giderilememesi durumunda pek çok uygulamanın devre dışı kalabileceğinin altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun