Yazılım 10 MART 2016 / 12:17

Opera, entegre reklam engelleme yazılımlı tarayıcısını test ediyor

Opera'nın yeni tarayıcısı, kendi AdBlock'u entegre olarak gelecek.

Reklamlar... Yaratıcı, bilgilendirici ve rahatsız etmeyen bir şekilde sunulduğunda müşteriler tarafında hoş karşılanan reklamlarda günümüzde maalesef işin uçu kaçmış durumda. Tüm şirketler reklam kavramını "potansiyel müşterilerin gözlerine yalan bilgiyle de olsa logomuzu sokalım" olarak algılıyorlar. TV'lerdeki izlenme oranları reklamlar yüzünden düşerken, SMS reklamlarının da abartılmasıyla yasal düzenlemelerin getirildiğine şahit olduk. İnternette ise bazı siteler, sayfasında herhangi bir noktayı yanlışlıkla tıklayınca bile reklam gösterir oldu. Reklam kavramının bu kadar "sapık" bir hale gelmesiyle beraber internet kullanıcıları mecburen AdBlock kullanmaya başladılar. AdBlock ile internet sitelerinin artık her yerinden fışkıran reklamları engellenebiliyor. İnternet yayıncılığının geçim kaynağı büyük oranda reklamlarken ayarı kaçırmaları sebebiyle insanları reklamların uzak tutmaları inanılmaz... Neyse, bu konu uzar gider. En iyisi haberimize dönelim.

Opera, bir ilki gerçekleştirerek tarayıcının içerisine AdBlock benzeri reklam engelleme özelliği entegre ediyor. Gelecek dönemde çıkacak olan bu sürüm, sayfalardaki reklamları temizleyecek. Eklenti olarak kullanmaktan daha efektif olduğunu savunan Opera, istendiği takdirde sayfaları reklamlı ve reklamsız olmak üzere karşılaştırmalı olarak açabilecek. Bazı sayfalarda yüklemenin yüzde 90 hızlandığı (öeh!) gözlemleniyor. Belli başlı siteler AdBlock yazılımları kullanan kullanıcıların siteye girişlerini yasaklamış durumda.

Sizlere kişisel tavsiyem şu: rahatsız edici reklamlar çıkaran (tam ekran, sesli, reklam olmayan bir yeri tıklayınca açılan vs) sitelere AdBlock kullanın fakat reklamları dozunda veren sitelere de izin verin. Unutmayın ki pek çok internet yayını, ekmeğini reklamlardan çıkarıyor.