Yazılım 05 KASIM 2012 / 16:52

NVIDIA Tesla GPU gen dizici maliyetini azaltıyor

NVIDIA Tesla GPU gen dizici maliyetini azaltıyor

NVIDIA Tesla GPU hızlandırıcılar Life Technologies Corporation'ın yeni Ion ProtonT Sistemine DNA çiftleri oluşturan hesaplama yöntemi birincil genom dizilimi analizini 16 kat hızlandırmayı vadediyor. Hızlandırma işlemiyle birlikte, tüm bir insan genomu diziliminin maliyetini on yıl öncenin yaklaşık 1 milyar dolardan dan yakın gelecekteki 1ooo dolara düşmesi hedefleniyor. Ion Proton Sistemi teknolojisi, birincil analizi hızlandırmak için GPU'ları kullanan Life Technologies Ion Personal Genome Machine Dizici ile elde edilen verim, doğruluk ve okuma uzunluğu artışındaki hızlı gelişmeleri temel alıyor. Ion PGM dizici, olağanüstü hızı nedeniyle Almanya'daki 2011 ölümcül E. coli bakteri salgınını ilk çözen olmuştu.

Performans, kullanım kolaylığı ve uygun maliyet için yeni standartlar belirleyen Ion Proton Sistemi araştırmacılara hızlı bir şekilde çoklu örnek diziliminden tek bir platformda genom ölçeğinde dizilime geçme olanağı vererek araştırmacılara yüz binlerce dolar tasarruf sağlamayı vadediyor.

Konuyla ilgili konuşan  Life Technologies Corporation Ion Torrent Birimi Yazılım ve Mühendislik Başkan Yardımcısı Alan Williams, GPU hızlandırma ve diğer gelişmiş Ion Proton özelliklerinin, dünya genelindeki her laboratuvarın maliyetli BT yapmadan insan genomu diziliminden hızlı ve kolay bir şekilde yararlanmasına olanak verdiğini söyledi.

GPU hızlandırma yaşam bilimi uygulamaları için hesaplamanın her alanında yaygınlaştığını dile getiren NVIDIA Tesla Hızlandırmalı Hesaplama İş Birimi Genel Müdürü Sumit Gupta, bu konudaki araştırmaların bilimsel buluşların sınırlarını zorlayacağını belirtti. Gupta, GPU'ların kullanımı, gen dizilimi ve dizilim analizinden moleküler modelleme ve tanısal görüntülemeye kadar geniş bir alanda araştırmaların hızını artırdığının altını çizdi.
ETİKETLER : ion proton sistemi nvidia
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun