Yazılım 22 KASIM 2012 / 17:14

Nielsen'e göre Windows 8 "yetersiz"

Nielsen'e göre Windows 8 "yetersiz"

Geçtiğimiz yıl Amazon’un Kindle Fire’ı ile ilgili sert yorumuyla tüketicileri, tabletin kullanımı zor ses kontrolleri gibi özellikleri konusunda uyaran Nielsen, şimdi de Windows 8'le ilgili bir araştırmasının sonucu yayınladı.

Kullanım uygunluğu analizinde uzman olan, cihaz üreticileri ve web şirketlerinin rehberi ve Alertbox köşesinin de yazarı Jakob Nielsen, Windows 8'i pek beğenmişe benzemiyor. Buna göre, Nielsen’in şirketi 12 deneyimli PC kullanıcısını Windows 8’i hem normal PC, hem de Microsoft’un yeni Surface RT tabletinde test etmeleri için bir araya getirdi. Nielsen, şirketi tarafından yapılan araştırmada, Windows 8’in Microsoft’un en sadık müşterilerini kamyonun altına attığını belirtirken, bu yazılımın güçlü bir PC’nin avantajlarını da ortadan kaldırdığı eleştirisini yaptı.

Apple iPad’e rakip olarak çıkartılan Surface RT gibi tabletlerde kullanım konusunda ise Nielsen’e göre, Windows 8’in sorunları sade bir yeniden tasarımla düzeltilebilir. Ama bu yeni tasarım için Windows 9’a kadar beklememiz gerektiği kanısında olan Nielsen’e göre, bu bekleyişin sonucu da aynı Vista’nın birçok sorununu çözen Windows 7 gibi olacak.

Çalışmaya katılanlardan, açılış ekranının arka plan rengini değiştirmek gibi bir dizi görevi yerine getirmesi istendi. Kullanım uygunluğu danışmanları da tüm bu hamleleri izledi ve problem görülen alanları not etti.

İşte bazı örnekler:

Microsoft’un ‘Modern’ kullanıcı arayüzü düz, tek renkli ve fazlasıyla basite indirgeyen ikonlar kullanıyor ve bunlar genelde etraflarında bir kutuya da sahip değil. Çalışmaya katılanların büyük bölümü ‘PC Ayarlarını Değiştir’ menüsünü bulamadı. Çünkü bunun bir ikon yok ve bunun yakınında olan diğer ayarlar için bir işarete benziyor. Sonuç almak için tıklanan yerler de çalışmıyor.

‘Kahve masası fotoğraf albümü’ ve ‘telefon rehberi’ arasında Windows 8 aplikasyonları kahve masası hizasında sıralanıyor. Sayfalarca metin ve düzinelerce görselle dolu internet sitelerinin aksine, Windows 8 uygulamaları büyük, güzel fotoğraflara ve altlarında çok küçük metin alanlarına sahip. Bu onlara çekici bir görüntü veriyor olmasına rağmen, bir taraftan da bir yere ulaşmak için çokça kaydırmayı gerektiriyor.

Diğer yandan, Windows 8’in ‘Başlat’ ekranı, Nielsen’in tabiriyle ‘size haykıran düzinelerce panayır eğlencesi’ gibi. Bazı uygulamalar da anime özellikleri ile istenenin yakalanıp tıklanmasını zorlu hale getiriyor. Nielsen, Windows 9 çıkana kadar Windows 7 ile yola devam etmeyi planlıyor. Nielsen, ofislerdeki bilgi işçileri için de Windows 8 söz konusu olduğunda olumsuz yorumlara sahip. Nielsen’e göre, bu kitlenin yakında Windows 8 görmesi ihtimali zayıf. Ama yıllara dayanan kurumsal destek sözleşmeleri ve muhafazakar BT birimleri bu süreyi kısaltabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun