Yazılım 24 TEMMUZ 2012 / 10:03

Nebim'den ürün yönetimini kolaylaştıran çözüm

Nebim'den ürün yönetimini kolaylaştıran çözüm

Nebim perakendeci, toptancı ve üretici firmalara yönelik kurumsal kaynak planlama çözümlerine BM Cognos altyapısını kullanan “Nebim V3 Merchandise Planlama”yı ekledi. 

Daha etkin ürün yönetimi için tasarlanan çözüm, perakende sektöründe iş yapan firmalara satışlarını, indirimlerini, brüt marjlarını ve stoklarını, detaylı bir şekilde planlayarak sezon öncesi ve sezon içi bütçeleme süreçlerini etkin bir şekilde yönetebiliyor ve stok kaynaklarını daha verimli kullanarak karlılıklarını artırma imkanı vadediyor. Uygulama dahilinde, ürün kategorileri bazında satın alma, satış, indirim, brüt marj ve envanter bütçekeri de hazırlanabiliyor. Bunun yanı sıra bu planlar, diğer mağazaların bütçeleriyle eşleştirilip, haftalık satış ve envanter planları gerçekleştirilebiliyor.

Çözüm sahip olduğu özelliklerle birlikte satın alma yöneticilerine model ve renk bazında ürünlerin hangi fiyata satın alınacakları, hangi fiyattan ve kaç adet satılacağı bütçelenirken, mağaza bazında hangi ürünlerin, hangi mağaza gruplarında ve hangi haftalarda ne kadar satılacağını planlama imkanı tanıyor. Bu sayede sevkiyat planı çok önceden oluşturulabiliyor.

IBM Cognos TM1 yazılımı üzerinde çalışan Nebim V3 Merchandise Planlama yazılımı, altyapının merkezileştirilmiş planlama bilgisi, hızlı sorgulanabilir ve geri yazılabilir bellek içi veritabanı, gelişmiş analiz ve olasılık senaryosu modellemesi gibi özelliklerinden faydalanıyor ve bu sayede perakendeci firmaların bütçe geliştirme ve revizyonu süreçlerinin çok hızlı ve pratik olmasını sağlıyor.

Planlama yazılımlarına talep artıyor

Konuyla ilgili konuşan Nebim Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Demiroğlu, şirket olarak perakende sektöründeki firmalara sundukları çözümlere bir yenisini ekleyerek ürün yönetim süreçlerinin daha etkin ve verimli bir biçimde yürütülmesini amaçladıklarını dile getirdi. Geliştirilen planlama çözümünün, planlama sisteminin en önemli bileşenlerinden biri “IBM Cognos TM1” ara yazılımı olduğunu ifade eden Demiroğlu, IBM2in desteğinin sistemin profesyonelliği açısından çok önemli olduğunu söyledi.

IBM'in 2015 yol haritasının en önemli bileşenlerinden söz eden IBM Yazılımevleri İlişkileri Yöneticisi Jale Akyel, “Akıllı Dünya” stratejisinde iş analitiği ve optimizasyonunun ciddi bir yeri olduğundan bahsetti. Akyel, müşterilerden gördükleri taleplerin arttığına dikkat çekerken, Nebim'in IBM Cognos altyapısını kullanarak Nebim V3 Merchandise Planlama ürününe kattığı analitik çözümlerle, sektörde kayda değer bir farklılaşma yaratacağını ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun