Yazılım 28 ARALIK 2010 / 12:18

Mobil tahlil yakın bir gelecekte başlıyor

Proje tamamlandığında, cep telefonu aracılığıyla bazı hastalıkların tetkiki için tahlil yapılabilecek.

Proje tamamlandığında, cep telefonu aracılığıyla bazı hastalıkların tetkiki için tahlil yapılabilecek.


Kaliforniya Üniversitesi (UCLA ) ve aynı üniversiteden bioteknoloji ve nanoteknoloji alanındaki çalışmalarıyla fark yaratan Dr. Aydoğan Özcan'ın sağlıkta yeni bir dönem başlatan çalışması, Avea'nın ortaklığı ve katkılarıyla Mobil Tahlil Projesi olarak hayat buluyor.

Avea, UCLA'da görev yapan ve mobil sağlık konusundaki başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren Elektrik Mühendisi Dr. Aydoğan Özcan'ın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı projeyi gerçek hayata taşımak üzere Türkiye'ye getiriyor. Mobil Tahlil Projesi ile önümüzdeki dönemde zamandan ve büyük yatırımlardan tasarruf edilerek kan sayımı gibi tahliller ile sıtma, AIDS, tüberküloz gibi hastalıklara cep telefonu aracılığıyla uzaktan tanı ve teşhis konulması mümkün olacabilecek.

Mobil Tahlil Projesi, yakın bir gelecekte zamandan ve büyük yatırımlardan tasarruf edilerek, kan sayımı gibi tahliller ile sıtma, AIDS, tüberküloz gibi hastalıklara cep telefonu kullanılarak uzaktan tanı ve teşhis konulmasını mümkün kılacak. Mobil Tahlil Projesi tamamlandığında, cep telefonu aracılığıyla bazı hastalıkların tetkiki için tahlil yapılabilecek, sonuçlar mobil iletişim yoluyla sağlık merkezlerine anında iletilebilecek.

Projenin detaylarının paylaşıldığı basın toplantısı, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla, Avea CEO'su Erkan Akdemir ve Avea Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda, proje detayları Dr. Aydoğan Özcan tarafından canlı demonstrasyon aracılığıyla paylaşıldı.

Güncelleme: Okurumuz Nurten Özkoray'ın haklı uyarısı üzerine yetkililerden bu işin nasıl olacağına dair aldığımız bilgiyi de sizlerle paylaşıyoruz.

Mobil Tahlil teknolojisi ile hastaların kan ve teşhis için gereken kişisel numuneleri cep telefonu mikroskop gibi kullanılarak alınacak. Numunelerin, Avea'nın mobil teknolojisi üzerinden teşhisi yapılacak ve sağlık merkezlerine iletilecek.

Cep telefonuna bağlanan özel bir kamera ile anında kan sayımı yapabilmek, hatta hastalık teşhisi koymak mümkün olacak. Bunu yaparken merceksiz mikroskopi yöntemi kullanılacak. Alınan örneklerin gölgeleri üstünden merceksiz mikroskopi yöntemiyle bulgular elde edilecek.

Merceksiz mikroskopi, fluoresan mikroskobu olarak da adlandırılıyor. Prof. Dr. Özcan projenin henüz bitmediğini, üstünde çalışıldığını belirtiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun