Yazılım 16 HAZİRAN 2012 / 12:34

Microsoft Yammer’ı 1.2 milyar dolara satın alıyor

Microsoft Yammer’ı 1.2 milyar dolara satın alıyor

Wall Street Journal’ın haberine göre, kurumsal sosyal ağ çözümleriyle bilinen şirketin Microsoft’un Office ürünlerindeki eksikliği kapatması bekleniyor. Son dönemde kurumsal sosyal içerik yönetim şirketleri hızla satın alınıyor.



Kurumsal yazılım çözümleri sunan Yammer’ın 1.2 milyar dolar karşılığında Microsoft’a geçeceği haberi geldi. Wall Street Journal’ın dünyaya duyurduğu haberde, resmi açıklamanın ne zaman yapılacağı bilgisi verilmedi.

Henüz Microsoft ya da Yammer yetkilileri konuyla ilgili soruları cevapsız bırakırken, kısa zaman içerisinde açıklanması bekleniyor.

Yammer ne sunuyor?

2008 yılında kurulan Yammer, kurumsal Facebook olarak biliniyor. Dosya paylaşım araçları ve benzeri yazılımlar üreten şirket, şirketlerin iş yapış şekillerini değiştirmesiyle biliniyor. Dünya çapında 200 binden fazla şirket tarafından kullanılan Yammer, şirket içinde özel sosyal ağlar yaratıyor.

Satın almayla Microsoft ne kazanacak?

1.2 milyar dolarlık satın alma oldukça yüksek bir meblağ. Microsoft’un elbette bu parayı harcaması çok da zor değil ama önemli bir karar olarak göze çarpıyor. Microsoft Office ürünleriyle yıllardır şirketlerin hizmetinde olan Microsoft, bu ürünleri bir türlü geliştiremediği için eleştiriliyordu. Yammer ile şirketin Office ürünlerini geliştirmesi ve dosya paylaşımı, sohbet gibi özellikleri yazılımlarına eklemesi bekleniyor. Zaten Microsoft Nisan ayında, Dynamics ürün serisinde Yammer ürünlerinin kullanılmasını sağlamıştı.



Elbette Microsoft’un Sharepoint gibi benzer yazılım çözümleri bulunuyor ancak bu çözümler Yammer gibi kurumsal alanda yeterince kabul görmüyor. Microsoft özellikle Google’ın web tabanlı doküman çözümleri nedeniyle Office ürününde zorlanmaya başlamıştı.

Uzmanlar tarafından, şirketlerin önümüzdeki 5 ila 10 yıl içerisinde kullanacağı yeni nesil kurumsal çözümlerin başında Yammer gibi yazılımların olduğu belirtiliyor.

Başta da belirttiğimiz gibi henüz resmi açıklama yapılmadı. Wall Street Journal’ın yanı sıra Bloomberg de Microsoft’un satın alma için görüşmelerini sürdürdüğünü yazdı.

Kurumsal sosyal ağ satın almaları çoğaldı

Nisan ayından bu yana, kurumlar için sosyal ağ çözümleri sunan şirketlerin satın alınmaları hızlandı. Microsoft ile adı anılan Yammer, Britanya’da kurulan oneDrum şirketini satın aldı. Bu şirket paylaşılan Microsoft Office dokümanlarının ilişkilendirilmesini sağlıyor.

Uygulama altyapısı ve sanallaştırma sağlayıcısı Citrix de Danimarkalı hizmet olarak yazılım uyumu ve proje yönetim araçları sunan Podio’yu satın aldı. Podio kullanıcıların sosyal gruplar oluşturmasını ve diğerleri tarafından takip edilmesini sağlıyor.

Son olarak BT hizmetleri sunan Atos, Fransız çevrimiçi iletişim yazılımı üreticisi Blue Kiwi’yi satın aldı. Blue Kiwi, pazarlama ya da inovasyon gibi kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda sosyal uyumluluk sistemleri üretiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun