Yazılım 24 MART 2016 / 16:12

Microsoft'un yapay zekası Tay kısa sürede yoldan çıktı

Microsoft'un 16 - 24 yaş arası Twitter kullanıcılarına hitap eden Tay isimli yapay zekası, aktifleştirildikten birkaç saat içerisinde ırkçı olmayı öğrendiği için devre dışı bırakıldı.

Google ve birkaç yazılım devi, şu sıralar öğrenebilen ve insanlarla iletişim kurabilen yapay zeka yazılımları üzerine çalışıyorlar. Yapay zekanın "öğrenebilen" kısmının test edilip deneyimlenebilmesi için genellikle herkesin ulaşabileceği ve iletişimde bulunabileceği platformlar kuruluyor veya hali hazırda çok kişinin kullandığı platformlar üzerinde yer veriliyor. Microsoft da Tay isimli öğrenebilen yapay zekasını dün (23 Mart) Twitter aktifleştirerek insanlarla iletişim kurmasının kapısını açtı.

Microsoft bu yapay zekayı Twitter üzerinde aktifleştirmesine aktifleştirdi de, üzerinden 24 saat geçmeden kapatmak zorunda kaldı. "Öğrenebilen" bir yapay zekanın Twitter ortamında öğrenebileceği şeylerin pek de sağlıklı olamayacağının testi böylelikle gerçekleştirilmiş oldu. Tay, çok kısa bir süre içerisinde Hitler'le ilgili Tweet'ler atmaya başlayan Tay, bir süre sonra daha da ileri gitti. Sonrasında da Microsoft Tay'i "uyutmak" zorunda kaldı.

Aşağıda Tay'in bazı Tweet'lere verdiği efsane cevapları görebilirsiniz:
Yapay zekanın trollemelere açık bir ortam olan Twitter üzerinde öğrenmesi, işi geyiğe vuran kullanıcıların da parmağıyla böyle sonuçlanabiliyor. Bu noktada yapay zekanın bir şeyler öğreneceği ortamın da ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Günümüz yapay zeka yazılımları, öğrenim süresinin uzamasıyla elbette ki daha isabetli, mantıklı ve insansı cevaplar verebilecek hale geliyorlar. Gelecekte belki daha farklı ortamda "yetişen" bir yapay zeka, gerçek anlamda kendini tüm insanlardan üstün görüp, bunun hakkında da ilginç cümleler kurabilir. Hatta böyle bir durumda ilk insan - robot savaşı da (belki kavgası demek daha doğrudur) başlayabilir. 

Uzun öğrenme süreci geçiren yapay zeka yazılımlarının ne gibi düşüncelerle dolu olacağını ve ne gibi tepkiler vereceğini merakla bekliyoruz. Microsoft'un Tay'i ne zaman tekrardan aktifleştireceği ise merak konusu. Belki da Microsoft'un "Hitler'le ilgili Tweet atma, ırkçı yazılar yazma; yoksa ağzına biber sürerim!" sopasının ardından kısa sürede tekrardan aktifleştirilir...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun