Yazılım 16 ARALIK 2015 / 09:53

Microsoft oyun geliştirme eğitimlerini yazılımcılarla buluşturuyor

Yeni dünya düzeninde popüler mobil uygulamalar geliştirmek, en çok indirilen oyunları tasarlamak artık bir hayal değil. Microsoft Türkiye de bu bilinçle teknoloji üretimini ve okuryazarlığını artıran çalışmalarına yenilerini ekliyor.

Ücretsiz teknoloji eğitimlerini hayata geçirmeye devam eden Microsoft Türkiye, dünyanın en popüler oyun geliştirme araçlarından  ve Kodu eğitimlerini, yazılım geliştiricilerle buluşturuyor. Microsoft Türkiye’nin online eğitim platformu Açık Akademi üzerinden verilecek eğitimler sayesinde yazılımcılar, kendi mobil uygulamalarını ve oyunlarını geliştirmeyi adım adım öğrenerek hem yaratıcılıklarını geliştirecek hem de yaptıkları işlerle dünyaya açılma fırsatı bulacaklar.  
 
Programlamaya ilk adım Kodu ile başlar

2009 yılında ücretsiz olarak piyasaya sürülen Kodu Game Lab, uygulama ve oyun geliştirmeyi öğrenmenin en kolay yolu olarak Microsoft tarafından geliştirildi. 2014 yılında  Türkçeleştirilen  ve Türkçe olarak indirilebilen Kodu'yu çocukların ve gençlerin öğrenebilmesi için eğitimler hazırlayan Microsoft Türkiye, bu eğitimleri online eğitim platformu Açık Akademi üzerinden oyun meraklılarının kullanımına ücretsiz olarak sunuyor. 
 
Kodu, programlamaya yeni başlayan çocuklar ve gençler için geliştirilmiş bir oyun platformu olarak tasarlandı. Basit bir kullanıcı arayüzü ile görsel bir programlama dili kullanılan Kodu’da, hiç kod yazmadan bilgisayar oyunları rahatlıkla geliştirilebiliyor. Çocukların çok kısa zamanda hem çok eğlenceli oyunlar geliştirebileceği hem de modern programlamanın ve uygulama geliştirmenin temellerini sıkılmadan öğrenebilecekleri ücretsiz bir eğitim aracı olan Kodu sayesinde geliştirilen oyunlar, diğer kullanıcılar ile de kolayca paylaşılabiliyor.
 
Microsoft Türkiye’nin Açık Akademi üzerinden verdiği ücretsiz eğitimler sadece yeni başlayanlar için değil işinde uzmanlaşmak isteyenler için de ücretsiz fırsatlar sunuyor. Programlamayı bilen ve oyun geliştirmek konusunda uzmanlaşmak isteyenler için tasarlanan profesyonel araçlardan Unity ile tüm dünyada en çok indirilen ve gelir sağlayan oyunları geliştirmek ve hızla büyüyen mobil uygulamalar pazarında yer edinmek mümkün olacak. Türkiye'de de pek çok stüdyo ve oyun geliştirici tarafından kullanılan Unity için  Microsoft Türkiye tarafından hazırlanan 17 saati aşkın eğitim, yine ücretsiz ve Türkçe olarak Açık Akademi sayfasında hazırlandı ve geliştiricilerin kullanımına açıldı.