Yazılım 28 HAZİRAN 2011 / 09:02

Microsoft Office tamamen bulutta!

Microsoft’un mobil tarafta gerçekleştirdiği en büyük adım olarak görülen hamleyle Office programları tamamen buluta yerleşti. Böylece Google’ın tekeline doğru giden bulut tabanlı yazılımlara Microsoft’tan yanıt geldi.Uzun süredir hemen her teknoloji haberinde karşımıza çıkan ‘bulut bilişim’, yazılım devlerinin de hizmet sağlarken kullandığı en önemli platform oldu. Artık geleneksel bir şirket olarak algılanmaya başlayan Microsoft yaklaşık 20 yıldır sunduğu Office yazılımlarını buluta taşıyarak internet üzerinden tüm işlemlerin yapılabilmesine olanak tanıyor.

Yeni hamle ile internet bağlantısı olan her yerden Outlook, Excel, SharePoint gibi programlar eksiksiz olarak kullanılabilecek.

Microsoft bu hamlesiyle, Google’ın şirketleri uzun süredir yazılım yükleme ya da sunucu yönetimi gibi dertlerden kurtaran, sadece internet bağlantısıyla ucuz servisler sunarak elde ettiği, küçük de olsa endişe verici yüzdeyi geri almayı deneyecek. Microsoft daha önce Office programlarının kısıtlı sürümlerini kurumlar için internet üzerinden sunuyordu. Geçtiğimiz yıl bireysel kullanıcılar için bedava sürümler de çıkarılmıştı.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın gerçekleştirdiği tanıtımla Office 365 çözümlerinin genişletildiği ve şirketin yeni odaklanacağını konunun bu çözümler olduğu belirtildi.

Web tabanlı yazılım piyasası büyümeye devam ediyor

Web tabanlı yazılım servisleri hızla büyümeye devam ediyor. Hemen her şirket, devlet kurumu ve yerel yönetim özellikle Microsoft ya da Google’dan ne zaman isterlerse kullanabilecekleri ofis yazılımları alıyor.

Microsoft daha önce her bilgisayara yüklenen yazılımları sayesinde yüksek kâr marjı tutturuyordu. Hatta dev şirketin en önemli gelir kalemi geçtiğimiz çeyrekte 3 milyar doları aşan getirisiyle Office yazılımları oldu. Ancak bulut tabanlı servislere geçişle birlikte yazılımdan elde edilen kâr marjının düşürülmesi ve şirketlerin veriyi saklama ve sunucu yönetimi gibi konularda tasarruf etmesinin sağlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında Microsoft’un test ürünleri internet üzerinde hizmet vermeye başladığında aylık her kullanıcı için 2 dolar karşılığında basit e-posta servisi verileceği duyuruldu. Bunun yanında servislerin kullanıcı başına aylık 27 dolara kadar çıkan fiyat karşılığında genişletilebileceği belirtildi. Buna karşılık Google’ın kullanıcı başına yıllık 50 dolar karşılığında uygulamalarının kullanımına izin verdiği biliniyor.

Microsoft, Google gibi kullanıcı verilerini barındıracak ve sunucu yönetimini gerçekleştirecek. Google’dan farklı olarak ise Microsoft müşterilerinin tahsis edilen sunuculara verilerini yerleştirmesine ya da doğrudan müşteride saklanmasına izin verecek.

Google daha önce küçük ve orta ölçekli işletmelerde 40 milyon Google Apps kullanıcısı bulunduğunu açıklamıştı. Microsoft resmi rakamlarını paylaşmasa da comScore rakamlarına göre, dünya çapında 750 milyon Office kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Önümüzdeki dönemde hangi şirket bulutta daha başarılı olursa onun rakamlarının hızla daha yukarı çıkacağı açıkça görülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun