Yazılım 17 TEMMUZ 2012 / 17:36

Microsoft Office 2013 tanıtıldı

Bulut hizmeti olarak sunulacak olan yeni Office, Windows 8 ile Microsoft'un karşımıza çıkardığı dokunmatik ekran uyumluluğunu sürdürüyor.Microsoft dünyada 1 milyardan fazla kişinin kullandığı Microsoft Office’in yeni versiyonunun müşteri ön izleme sürümünü duyurdu. San Fransisko’da gerçekleştirilen basın toplantısında Microsoft CEO’su Steve Ballmer tarafından yapılan açıklama ile yeni Microsoft Office’in müşteri ön izleme sürümününün office.com/preview üzerinde genel erişime açıldığı ve kullanıma sunulduğu kaydedildi.

Microsoft Office’in yeni sürümü dokunmatik olarak, ekran kalemi, fare ya da klavye ile tabletleri de kapsayan yeni Windows cihazları üzerinde çalışabilen sezgisel bir tasarıma sahip. Kullanıcı sayısı bakımından dünya birincisi olan yazılımın son versiyonu esas olarak taşınabilir cihazlar, bulut bilişimi ve sosyal ağlar için uyarlandı.Microsoft’un cesur adımlar attığına dikkat çeken Microsoft Corporation CEO’su Steve Ballmer, “Office 2013’ün bugüne kadar piyasaya sürdüğümüz en iddialı ürün” diye konuştu.

Office 2013’ ile birlikte ‘Word’, ‘Excel’, ‘PowerPoint’ ve ‘Outlook’ uygulamaları ilk defa dokunmaya duyarlı ekranda kullanılabiliyor. Ayrıca ‘Skype’ veya kurumlar için güvenli ve özel bir sosyal ağ sunan ‘Yammer’ üzerinde yapılan video konferanslar sırasında ‘Office’ programları kullanılabilecek. ‘SkyDrive’ hizmeti ile çevrimiçi depolanan ‘Office’ dosyaları, herhangi bir yazılım gerekmeden açılabilecek.

Yeni Office'in diğer özellikleriyse şöyle:

  • Windows RT içerisinde. Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarının yeni sürümlerini içeren Office Home and Student 2013 RT, Microsoft Surface’i de kapsayacak şekilde ARM tabanlı Windows 8 cihazlar üzerinde yerini alacak.

  • Office belgelerinizi varsayılan olarak SkyDrive'a kaydediyor, böylece içeriğinize her zaman tablet, PC ve telefonunuzdan erişebilmeniz mümkün hale geliyor. Çevrimdışıyken de kullanabildiğiniz belgeleriniz tekrar bağlandığınızda eşitleniyor.

  • Office’te oturum açtığınızda, en güncel olarak kullandığınız belgeler, şablonlar, hatta özel sözlüğünüzü de kapsayan kişisel ayarlarınız hemen her cihazınızla erişilebilecek şekilde sizinle birlikte geliyor. Hatta Office en son belgenin neresinde çalıştığınızı bile hatırlayarak, bu noktaya sizi tek bir tıkla geri getiriyor.

  • OneNote ile notlarınızı bulutta cihazlar çapında erişilebilecek şekilde bulundurabiliyorsunuz.


Basın toplantısında tüm paketler ve fiyat planlarının sonbaharda açıklanacağını kaydeden Ballmer üç yeni Office 365 abonelik hizmeti hakkında detaylar da verdi. Erişilebilir olduğunda, her yeni abonelik paketi Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher ve Access gibi Office uygulamalarının yeni 2013 sürümlerini içerecek. Ek olarak aboneler gelecekteki sürüm yükseltmelerine ve abonelik başına beş PC ya da Mac ve mobil cihaza kadar kullanım hakkına sahip olacak. Üç yeni sürüm aşağıdaki şekilde sunulacak:

Office 365 Home Premium — Aileler ve ev kullanıcıları için tasarlandı. Bu hizmet ayrıca ek 20 GB’lık SkyDrive alanı ve aylık 60 dakikalık Skype dünya çapında konuşma süresi içeriyor.

Office 365 Small Business Premium — Küçük ölçekli işletmeler için tasarlandı. Bu hizmet kurumsal seviyede e-posta, paylaşılan takvimler, web sitesi araçları ve HD web konferansı olanaklarını da içeriyor.

Office 365 ProPlus — Gelişmiş iş yetenekleri ve bulutta yaygınlaştırma ve yönetim esnekliği isteyen kurumsal müşteriler için tasarlandı.

Müşteri önizleme sürümünü office.com/preview sitesinde bulabilirsiniz.

Microsoft Surface

Windows 8
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun