Yazılım 16 MAYIS 2011 / 18:00

Microsoft elini Vista SP1’dan çekiyor

Microsoft’ta yapılan açıklamaya göre, 12 Temmuz’dan itibaren Windows Vista Service Pack 1 için destek sağlanmayacak. Yani ne güvenlik güncellemesi ne de başka bir destek Microsoft’tan gelmeyecek.Kullanıcılar ellerindeki işletim sistemini değiştirmekte pek hevesli olmuyor. Microsoft Windows 7 ile uzun yıllar sonra XP’nin yaygınlığına ulaşabilen bir işletim sistemi yaratabilmeyi başarmışken Vista kullanmaktan vazgeçmeyen kullanıcıları da uyarmayı ihmal etmiyor.

Microsoft’ta yapılan açıklamaya göre, 12 Temmuz’dan itibaren Windows Vista Service Pack 1 için destek sağlanmayacak. Yani ne güvenlik güncellemesi ne de yardım desteği Microsoft’tan gelmeyecek.

Kullanıcıların Vista SP2’ya geçmeleri ya da Windows 7 kullanmaya başlaması öneriliyor. Vista SP1 kullanıcıları otomatik Windows güncellemeleri ile doğrudan işletim sisteminin sürümünü yükseltebilir.

Microsoft, service pack içermeyen Windows Vista’lara desteğini geçtiğimiz yılın Nisan ayında çekmişti. Ancak çok yaygın kullanılan Windows XP SP3 için destek 2014 yılına kadar sürecek.

Vista SP2’nun nasıl yükleneceğini http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows-vista/Learn-how-to-install-Windows-Vista-Service-Pack-2-SP2 adresinden Türkçe olarak öğrenebilirsiniz.