Yazılım 21 TEMMUZ 2011 / 11:25

MAC OS X gerçekten internete düştü

Merakla beklenen MAC OS X Lion işletim sistemi bu defa diskte değil uygulama mağazasında satışa çıktı.Apple, uzun süredir üzerinde konuşulan Mac işletim sisteminin son versiyonu MAC OS X Lion’ı çevrimiçi uygulama mağazasında kullanıcılarına sunmaya başladı. Böylece şirket ilk kez yeni bir işletim sistemini diskte sunmamış oldu.

BBC News haberine göre, internet bağlantısı olmayan veya link bağlantısı çok yavaş olan kullanıcılara da ilerleyen dönemde bu dosyayı bir Apple mağazasından yükleme fırsatı sunulacak. Bu arada, fiziksel kopya isteyen kullanıcılar için de Apple, ekstra 25 sterlin’e bir Memory Stick versiyonu sunuyor.

Diskimi ver Apple!

Uzmanlara göre, OS diskleri, makinesinde birşeyler yanlış gittiği zamanlarda birçok kullanıcı için bir emniyet anlamını taşıyor. Bu nedenle fiziksel bir diski Apple’ın yasal olarak desteklemesi çok önemli. Bu arada uzmanların bir uyarısı da, kullanıcının evdeki interneti kotalıysa 4 GB’lık dosyanın ‘kota aşım bedeli’ sonucunu getirecek olması.

Apple, OS X Lion’ı büyük bir ‘yeniden tasarım’ olarak görüyor. Bu yeni yapı birçok özelliğini iPhone ve iPad’lerdeki iOS işletim sisteminden alıyor. Bu sefer ek multitouch uygulamalar, tam ekran uygulamalar var. Mac uzmanlarına göre, her gün birçok dokümanla açılan sürüyle yaratıcı uygulama kullananlar için yeni sistem çok büyük farklılıklar getirecek.

Lion’ın bir dizi tasarım teması içerdiğine dikkat çeken uzmanlara göre bu da Apple’ın laptop ve masaüstü bilgisayarlardaki duruşunu geliştirecek, markanın el cihazları ile bu cihazlar arasındaki rekabetinde öne çıkacak. Uzmanlar, bu son yapısı ile Apple’ın profesyonel yaratıcılığını devam ettirdiği kanısında. Mac App mağazasında Mac OS X Lion’a 20,99 sterlin karşılığında ulaşılabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun